Örgütsel adalet algısı, ücret ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
A field research on determining the relationship between organizational perception of justice and wage and job satisfaction
- Tez No: 719199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tezin amacı örgütsel adalet algısı ve ücret ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Çalışanlar için oldukça önemli olan kavramlar anket yoluyla araştırılmış ve belli bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan çalışma gelecek çalışmalara ışık tutması bakımından oldukça önemlidir. Tez, örgütsel adalet algısı, ücret ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin tespiti amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda çalışmaya 123 kadın, 97 erkek katılımcı olmak üzere 220 katılımcı dahil olmuştur. Yapılan analiz sonucuna göre örgütsel adaletin iş tatminini pozitif yönde etkilediği ve ücret tatmininin iş tatminini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Katsayılar incelendiğinde ücret tatmininin iş tatmini üzerindeki etkisi örgütsel adalete göre daha yüksektir. Analiz sonucuna göre dağıtımsal adaletin iş tatminini pozitif yönde etkilediği, prosedürel adaletin iş tatminini pozitif yönde etkilediği, etkileşimsel adaletin iş tatminini pozitif yönde etkilediği, zamansal adaletin iş tatminini negatif yönde etkilediği, mekânsal adaletin iş tatminini negatif yönde etkilediği, işletmeye bağlılığın iş tatminini pozitif yönde etkilediği, yeterliliğin iş tatminini pozitif yönde etkilediği, kurumsal politikaların iş tatminini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde dağıtımsal adalet, etkileşimsel adalet ve yeterliliğin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve etkileşimsel adaletin iş tatmini üzerindeki etkisi dağıtımsal adalete göre daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine the relationship between organizational justice perception and wage and job satisfaction. Concepts that are very important for employees have been researched through a questionnaire and a certain result has been reached. The study is very important in terms of shedding light on future studies. The thesis was conducted to determine the relationships between the perception of organizational justice, wages and job satisfaction. Accordingly, 220 participants, including 123 female and 97 male participants, were included in the study. According to the results of the analysis, it has been determined that organizational justice has a positive effect on job satisfaction and wage satisfaction has a positive effect on job satisfaction. When the coefficients are examined, the effect of wage satisfaction on job satisfaction is higher than organizational justice. According to the results of the analysis, distributive justice positively affects job satisfaction, procedural justice affects job satisfaction positively, interactional justice affects job satisfaction positively, temporal justice affects job satisfaction negatively, spatial justice affects job satisfaction negatively, and organizational commitment affects job satisfaction positively. It has been determined that proficiency has a positive effect on job satisfaction, and corporate policies have a positive effect on job satisfaction. When the results are examined, it is observed that distributive justice, interactional justice and competence are statistically significant and the effect of interactional justice on job satisfaction is higher than distributive justice.