Tütün – alkol tüketimi ve gelir eşitsizliği ilişkisi: Kocaeli örneği
Tobacco – alcohol consumption and income inequality relationship: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 719217
  2. Yazar: SEFER MÜCAHİT TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada tütün-alkol ürünleri tüketimi ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki Kocaeli üzerindeki veriler ışığında ve yapılan anket çalışmasından elde edilen sonuçlar ile inceleniştir. Bu kapsamda çalışmada öncelikle alkol ve tütün kavramları ele alınarak bu maddelerin tarihsel süreç içerisindeki gelişimleri, sağlık ve ekonomik açıdan etkileri, dünyada ve kocaeli'de tüketim oranları irdelenmiştir. Daha sonrasında çalışmada gelir dağılımı ve gelir eşitsizliği kavramları ele alınmıştır. Takip eden bölümlerde gelir dağılımının öneminden gelir dağılım türlerinden, gelir dağılımının eşitsizlik nedenlerinden ve nasıl ölçüldüklerinden bahsedilmiştir. Bununla birlikte gelir dağılımına etki eden faktörler ve politikalar incelenmiştir. Elde edilen veriler ve yapılan anketin sonuçları kapsamında ülkemizdeki farklı gelir gruplarında yer alan vatandaşların tütün-alkol ürünleri tüketim miktarı ve harcanan para ile gelir seviyeleri oranlanarak gelir dağılımındaki eşitsizliğin tütün-alkol tüketimine bağlı olarak artıp artmadığı incelenerek sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between alcohol-tobacco consumption and income inequality was examined in the light of the data on Kocaeli and the results obtained from the survey study. In this context, in this study, primarily the concepts of alcohol and tobacco were discussed, and the development of these substances in the historical process, their effects on health and economy, consumption rates in the world and in Kocaeli were examined. Afterwards, the concepts of income distribution and income inequality are discussed in the study. In the following sections, the importance of income distribution, types of income distribution, the causes of inequality in income distribution and how they are measured are mentioned. In addition, the factors and policies affecting income distribution were examined. Within the scope of the data obtained and the results of the survey, the amount of tobacco-alcohol consumption of citizens in different income groups in our country, the amount of money spent and their income levels were compared, and it was concluded by examining whether the inequality in income distribution increased due to tobacco-alcohol consumption.