Yetişkin bireylerin diyet kalitelerinin iki farklı yöntemle değerlendirilmesi ve hedonistik yeme ile ilişkisi
Evaluation of diet quality of adults with two different methods and its relationship with hedonistic eati̇ng
  1. Tez No: 719286
  2. Yazar: BEKİR KÜRŞAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Homeostatik olmayan motivasyonel süreçlerden etkilenebilen beslenme davranışı, aşırı yeme ve obezite ile sonuçlanabilmektedir. Bu araştırmada, yetişkin bireylerin diyet kalitelerinin iki farklı yöntem ile belirlenerek karşılaştırılması ve besin tüketimini etkileyen homeostatik olmayan süreçlerden hedonistik yeme düzeyi ile diyet kalitesi arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma 840 yetişkin ile Nisan-Ağustos 2021 tarihleri arasında internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak genel bilgiler ve antropometrik ölçümleri içeren anket formu, biri hafta sonu olmak üzere birbirini izleyen 2 gün için besin tüketim kaydı ve Hedonistik Yeme Ölçeği (HES) kullanılmıştır. Bireylerin besin tüketim kayıtları kullanılarak Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ve Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (DKİ-U) puanları hesaplanmış, diyetle alınan günlük enerji ve besin ögesi tüketim miktarları günlük tavsiye edilen alım düzeyleri (RDA) ile kıyaslanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %57,1'i kadın (n=480), %42,9'u erkek (n=360); yaş ortalaması 28,26±11,10 yıldır. Bireylerin ortalama SYİ-2015 puanları 66,69±9,88, DKİ-U Toplam puanları 51,85±9,34, HES ortalaması 46,25±12,94 puandır.
Özet (Çeviri)
Eating behavior, which can be affected by non-homeostatic motivational processes, can result in overeating and obesity. This study aims to determine and compare the diet quality of adults with two different methods and investigate the relationship between hedonistic eating level, which is one of the non-homeostatic processes affecting food consumption, and diet quality. The research has conducted online with 840 adults between April and September 2021. In the research, a questionnaire including general information and anthropometric measurements, food consumption record for two consecutive days, one on the weekend, and Hedonistic Eating Scale (HES) were used as data collection tools. Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) and Diet Quality Index-International (DQI-I) scores were calculated using the food consumption records of individuals, and daily energy and nutrient consumption amounts were compared with The Recommended Dietary Allowances levels (RDA). 57.1% of the participants were female (n=480), 42.9% were male (n=360); mean age is 28.26±11.10 years. Individuals' mean HEI-2015 scores were 66.69±9.88, DQI-I Total scores were 51.85±9.34, HES scores were 46.25±12.94.