Metabolik sendromu olan ve olmayan yetişkin bireylerin öğün sıklıkları, beslenme durumları, serum d vitamini düzeyleri ile diyet kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of meal frequencies, nutritional status, serum vitamin d levels and diet quality of adult individuals with and without metabolic syndrome
  1. Tez No: 862813
  2. Yazar: ÖZGE DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL ERZURUM ALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma metabolik sendromu olan ve olmayan bireylerin öğün sıklıkları, serum D vitamini düzeyleri, beslenme durumları ile diyet kalitelerinin karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Şubat- Ağustos 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesine başvuran 45 MetS'li olan ve 43 MetS'li olmayan yaşları 18-65 yıl arasında değişen toplam 88 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları araştırmacı tarafından uygulanan anket formu ile belirlenmiştir. Günlük diyet enerji ve besin ögeleri alımını belirlemek amacıyla üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Vücut kompozisyonları analiz edilmiş ve biyokimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Diyet kalitesini değerlendirmek için“Sağlıklı Yeme İndeksi 2015”, fiziksel aktivite düzeyi için“Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu”kullanılmıştır. MetS'li olanların yaş ortalaması 44,53±11,05 yıl MetS'li olmayanların 37,09±11,64 yıldır. Yaşın MetS riskini 1,1 kat arttırdığı belirlenmiştir (OR: 1,100; %95 GA: 1,031-1,173). Vücut ağırlığı, vücut yağı, BKİ, bel çevresi, bel/kalça ve bel/boy oranı MetS'li olanlarda yüksek saptanmıştır (p0,05). Serum D vitamini düzeyi MetS'li olanlarda 21,3±9,1 ng/dl MetS'li olmayanlarda 25,0±7,0 ng/dl'dir. Serum D vitamini düzeyi vücut ağırlığı, BKİ, vücut yağı ve yaşla negatif korelasyon göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare meal frequency, serum vitamin D levels, nutritional status and diet quality of individuals with and without metabolic syndrome. The study was conducted with a total of 88 individuals aged between 18 and 65 years, 45 with MetS and 43 without MetS, who were admitted to a state hospital between February and August 2022. General characteristics and dietary habits of the individuals were determined with a questionnaire form applied by the researcher. A 3-day food consumption record was taken to determine daily energy and nutrient intake. Body composition was analyzed, and biochemical parameters were obtained.“Healthy Eating Index 2015”was used to assess diet quality and“International Physical Activity Questionnaire ”was used for physical activity level. The mean age of those with MetS was 44.53±11.05 years and 37.09±11.64 years in those without MetS. Age was found to increase the risk of MetS by 1.1 times (OR: 1.100; 95% CI: 1.031-1.173). Body weight, body fat, BMI, waist circumference, waist/hip and waist/height ratio were found to be higher in those with MetS (p0,05). Serum vitamin D level was 21.3±9.1 ng/dl in individual with MetS and 25.0±7.0 ng/dl in patients without MetS. Serum vitamin D level was negatively correlated with body weight, BMI, body fat and age (p0,05).