Ayırt etme gücünden yoksun olanlar bakımından tıbbi müdahaleye rıza
Consent to medical intervention in terms of those who have mental incapacity
- Tez No: 719370
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Ayırt etme gücünden yoksun olanlar bakımından tıbbi müdahaleye rıza, hukuksal çerçevesi ve uygulamada ortaya çıkan sorunların irdelenmesi amacı ile yüksek lisans tez çalışmasının konusu olarak belirlenmiştir. Bu amaçla ikinci bölümde, öncelikle ayırt etme gücünden yoksunluk ve tıbbi müdahale kavramları açıklandıktan sonra hasta ile yetkili ve görevli sağlık mesleği mensubu arasındaki tedavi sözleşmesinin hukuki niteliği irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, tıbbi müdahaleye rıza ve temsil ilişkisi, ayırt etme gücünden yoksun olanlar bakımından tıbbi müdahaleye rızanın hukuka uygunluk koşulları, kanuni temsilci tarafından rıza verilmemesi hali, kanuni temsilci rızasının aranmadığı özel durumlar, tedaviyi reddetme hakkı, rıza iradesinde sıhhat, varsayılan rıza, tıbbi vasiyet ve canlandırma uygulanmasın talimatları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ayırt etme gücünden yoksun olanlarda tıbbi müdahaleye verilecek rıza bakımından özellik arz eden klinik araştırmalarda insan üzerinde deney ve denemeler, organ ve doku nakli, gebeliğin sonlandırılması, sterilizasyon ve kastrasyon tıbbi müdahaleler incelenmiştir. Tez içeriğinde ayırt etme gücünden yoksun olanlar bakımından tıbbi müdahaleye rıza, ulusal ve uluslararası açılardan hukuki boyutları ile tartışılmaya ve sonuç bölümünde eleştirel bir bakış açısı ile önemli noktalara dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consent to medical intervention in terms of those who have mental incapacity has been determined as the master's thesis topic in order to examine its legal framework and the problems that arise in practice. In this regard, in the second part, the concepts of mental incapacity and medical intervention were explained, then the legal nature of the healthcare agreement between the patient and the authorized healthcare professional was examined. In the third part, the relationship between the consent to medical intervention and representation; conditions of legal conformity in terms of consent to medical intervention in terms of those who have mental incapacity; nonconsent by the legal representative; special circumstances in which the consent of the legal representative is not asked for; right to refuse treatment; health for consent; default consent; medical will; and instructions for resuscitation order were examined. In the fourth part; the characteristics that are peculiar in terms of consent to be given to medical intervention in those who lack mental incapacity, experimentations, and exercises on human beings, organ and tissue transplantation, termination of pregnancy, sterilization and castration medical interventions were examined. In this thesis, consent to medical intervention for those who have mental incapacity has been tried to discuss with its legal dimensions in terms of national and international perspectives and it has been tried to draw attention to important points with a critical point of view in the conclusion part.