Kripto paraların ekonomik anlamı ve uluslararası makroekonomik göstergelerle bitcoin arasındaki bağlantı
The economic meaning of cryptocurrencies and the connection between international macroeconomic indicators and bitcoin
  1. Tez No: 719375
  2. Yazar: GÖZDENUR AYCİBİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ YÜKSELEN YAĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kripto para olarak isimlendirilen ve başını Bitcoinin çektiği yeni bir ödeme ve değer saklama aracı dünya ekonomisinde gitgide önem kazanmaktadır. Kripto paraların birçok avantaj ve dezavantajı olmasıyla birlikte bu paralarda yaşanan fiyat oynaklığı kullanıcı ve yatırımcılar için en önemli dezavantajlardan biridir. Yaşanan bu fiyat oynaklığının nedenleri ve kripto para fiyatlarını etkilediği düşünülen diğer makroekonomik göstergelerin ne derece önemli olduğu çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Bu çalışmada kripto paralar arasında piyasa lideri konumundaki Bitcoin verilerini kullanarak bu yeni tür paranın global ekonomik göstergelerin hangilerini ne ölçüde etkilendiğini araştırılmaktadır. NASDAQ, LIBOR, petrol fiyatı, altın ve gümüş fiyatları gibi önemli makroekonomik değişkenlerin günlük veri olarak dahil edildiği çalışmada Bitcoin arasındaki bağlantı gözlemlenmiştir. Bu araştırmada parametrik olmayan bir analiz yöntemi olan CART analizi kullanılmış ve Bitcoin değerlerini en çok etkileyen faktörler arasında NASDAQ endeksi, LIBOR üç aylık faiz oranı ve petrol fiyatları öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A new means of payment and value storage, called cryptocurrencies money and led by Bitcoin, is gaining more and more importance in the world economy. Although cryptocurrencies have many advantages and disadvantages, the price volatility experienced in their values is one of the most important disadvantages for users and investors. The main goal of the study is to find out the reasons for this price volatility and the importance of other macroeconomic indicators that are expected to affect cryptocurrency prices. In this study, using Bitcoin data, which is the market leader among cryptocurrencies, it is investigated to what extent this new type of money is affected by global economic developments. In the study, in which important macroeconomic variables such as NASDAQ, LIBOR, crude oil prices, gold and silver prices were included as daily data, the connection between Bitcoin and Bitcoin was observed. In this research, CART analysis, a non-parametric analysis method, was used and the factors that most affect Bitcoin values are NASDAQ index, LIBOR quarterly interest rate and crude oil prices. has come to the fore.