Belediye hizmetleri bakımından alt yüklenicilerle yapılan eser sözleşmelerinde belediyelerin hakları, yükümlülükleri ve sorumlulukları
Rights, obligations and responsibilities of municipalities in contracts for works with subcontractors in terms of municipal services
- Tez No: 719376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SAMİ AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Vatandaşa en yakın hizmet birimi olan belediyeler, kentlerin geliştirilmesi ve kent halkının esenliği, refahı ve düzenli bir yaşama kavuşturulup devam ettirilmesi için pek çok yerel kamusal hizmeti yerine getirmektedir. Belediyeler bu hizmetleri yerine getirirken genelde kamu hukuku ilkelerine tâbi iken Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan eser sözleşmelerine dayalı ilişkiler kurmaktadırlar. Yapım işlerinin doğası gereği birden fazla kişi, ekip, grup ve firmayı ilgilendirmesi ve uzmanlık gerektirmesi bazı konularda alt yüklenici çalıştırılmasını da zorunlu kılmaktadır. Tezin birinci bölümünde Türkiye'de belediye kavramı, organları ile belediyelerin görev, sorumluluk, yetki, imtiyaz ve muafiyetleri açıklanmış, daha sonra ise kamu hizmeti-yerel hizmet ve bunların sunulma yöntemleri irdelenmiştir. İkinci bölümde Türk Hukukunda eser sözleşmeleri incelenmiş, eser sözleşmelerinin öğeleri, tarafları ve tarafların borçları ana hatları ile ele alınmıştır. Daha sonra alt yüklenicilik sözleşmesi irdelenerek, sözleşmenin tarafları, gerekli şartları ile yerel yönetimlerdeki durum incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Belediyelerin alt yüklenicilerle yaptıkları eser sözleşmeleri Türk Borçlar Kanunu ve Kamu Hukuku bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipalities, which are the closest service units to the citizens, perform many local public services in order to develop cities and ensure the well-being, welfare and orderly life of the people of the city. While performing these services, municipalities are generally subject to the principles of public law, while establishing relations based on contracts of work in the Turkish Code of Obligations. Due to the nature of construction works, the fact that it concerns more than one person, team, group and company and requires expertise makes it necessary to employ subcontractors in some subjects. In the first part of the thesis, the concept of municipality in Turkey, its organs and duties, responsibilities, powers, privileges and exemptions of municipalities are explained, and then public service-local service and the methods of its delivery are examined. In the second part, contracts of work in Turkish Law are examined, the elements, parties and debts of contracts of work are discussed with the main lines. In the second part, the contracts of work in Turkish Law are examined, the elements of the contracts of work, the parties and the debts of the parties are discussed with the main lines. In the third and last part, the contracts of works concluded by the municipalities with the subcontractors are discussed in the context of the Turkish Code of Obligations and Public Law.