İlkokulda görev yapan öğretmenlerin işlerini anlamlı bulma düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between the primary school teachers' level of finding their jobs meaningful and their organizational commitment
- Tez No: 719390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir ülkenin kültürünün ve eğitimli nesillerinin oluşumunda öğretmenlerin etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle de işlerini anlamlı bulmaları büyük önem arz eder. Öğretmenlerin işlerini anlamlı bulmaları ve öğrencilerine de anlamlılığı aşılamaları gerekmektedir. Böylelikle bireyler sosyal, ruhsal ve entelektüel anlamda gelişmekte ve topluma katkı sunacak işler yapabilmektedirler. Bu nedenle bu çalışmada ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin işlerinde anlam bulma düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki farklı demografik özelliklere göre incelenmiştir. Araştırmada, nicel bir yöntem olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Şanlıurfa ili merkez ilçelerindeki (Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye) kamuya bağlı ilkokullarda görev yapan 403 öğretmen katılmıştır. Örneklem seçiminde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak merkez ilçelerde bulunan ilkokullardan çalışmaya seçilecek öğretmen sayısı belirlenmiş ardından uygun örnekleme yöntemi sayesinde katılımcılardan veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerine göre, işlerinde anlam bulma düzeylerini olumsuz yönde en çok etkileyen konular; iş arkadaşları tarafından“değer verilmeyi hissetme”,“aile hissi duyma”ve“iş arkadaşları ile vakit geçirme”olarak belirlenmiştir. İşten anlam bulma düzeylerini olumlu yönde en çok etkileyen konular ise“yaptığım işin büyük bir amaca hizmet etmesi”,“işimi yaparken manevi bir güç hissetme”,“hayatımda kişisel menfaatim için gösterişe yer yoktur”konuları olmuştur. Cinsiyet ve mezun olunan okul türü değişkeni öğretmenlerin işten anlam bulma düzeylerinde anlamlı düzeyde farklılaşma yaratmadığı, ancak medeni durum, bulunulan okuldaki çalışma süresi, yaş ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı düzeyde fark olduğu ortaya çıkmıştır. İlkokul öğretmenlerinin görüşlerine göre örgütsel bağlılık düzeylerini olumlu yönde en çok etkileyen konular“okulun problemlerini kendi problemlerim gibi görme”ve“bu okulun benim için özel bir yeri vardır”maddeleri olmuştur. Bağlılık düzeylerini olumsuz yönde en çok etkileyen konular ise“bu okuldaki insanlara karşı bir minnet borcu hissettiğim için okuldan ayrılmam”ve“okulumdan şu an ayrılacak olsam kendimi suçlu hissederim”konuları olmuştur. Cinsiyet, medeni durum, yaş, bulunulan okuldaki çalışma süresi ve mesleki kıdem değişkenleri ilkokul öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinde anlamlı düzeyde fark yaratmamış, mezun olunan okul türüne göre ise diğer fakültelerden mezun olan öğretmenlerin örgütlerine daha çok bağlı oldukları görülmüştür. Anlamlı iş ve örgütsel bağlılık konuları arasındaki korelasyon incelendiğinde ise her iki ölçekten elde edilen verilerin analiz sonucuna göre genel olarak ölçeklerin toplamında ve boyutları arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Teachers have a great influence on the formation of a country's culture and educated generations. For this reason, it is of great importance that they find their work meaningful. Teachers need to find their work meaningful and instill meaningfulness in their students. In this way, individuals can develop socially, spiritually and intellectually and do things that will contribute to society. Therefore, in this study, the relationship between primary school teachers' levels of finding meaning in their work and their organizational commitment was examined according to different demographic characteristics. Relational screening model, which is a quantitative method, was used in the research. 403 teachers working in public primary schools in the central districts of Şanlıurfa (Haliliye, Karaköprü and Eyyübiye) participated in the research. By using the stratified sampling method in the selection of the sample, the number of teachers to be selected from the primary schools in the central districts was determined, and then data were collected from the participants by the convenient sampling method. According to the opinions of the teachers participating in the research, the subjects that most negatively affect the level of finding meaning in their work are; were determined as“feeling valued”,“feeling a sense of family”and“spending time with colleagues”by their colleagues. The subjects that most positively affected the level of finding meaning in the job were“the work I do serves a great purpose”,“feeling a spiritual power while doing my job”,“there is no room for showing off for my personal benefit in my life”. It was found that the variables of gender and the type of school graduated did not make a significant difference in the level of teachers' finding meaning in work, but there was a significant difference according to the variables of marital status, working time at the current school, age and professional seniority. According to the opinions of primary school teachers, the issues that most positively affected the organizational commitment levels were the items“seeing the problems of the school as my own problems”and“this school has a special place for me”. The issues that most negatively affected their commitment levels were“I won't leave the school because I feel a debt of gratitude towards the people at this school”and“I would feel guilty if I left my school right now”. The variables of gender, marital status, age, working time at the current school and professional seniority did not make a significant difference in the organizational commitment levels of primary school teachers. When the correlation between meaningful work and organizational commitment issues were examined, it was observed that there was a moderately positive and significant relationship between the total and dimensions of the scales, according to the results of the analysis of the data obtained from both scales.