Ekonomik büyüme ve uluslararası sermaye akımları üzerine ampirik bir inceleme
An empirical analysis on economic growth and international capital flows
- Tez No: 719407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANLI ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma, teorik çerçeve olarak, tüm biriktirilebilir sermaye girdilerine göre sabit getirili ve her bir girdinin de azalan verimliliğe tabi olduğu Cobb-Douglas tipi bir üretim fonksiyonu ile tanımlanan bir içsel büyüme modelinden hareketle, 1980-2018 dönemi kapsamında gelişmiş ve gelişmekte olan 40 ülkeden oluşan bir örneklem üzerinden uluslararası sermaye akımları ve ekonomik büyüme ilişkisini doğrusal ve doğrusal olmayan bir bağlamda sorgulamaktadır. Bu amaçla bir optimal kontrol probleminin çözümü sonucunda elde edilen bir büyüme eşitliği temelinde geliştirilen üç ampirik model çerçevesinde, uluslararası sermaye akımı biçimlerinden doğrudan yatırım, portföy yatırımı ve diğer yatırımın net sermaye giriş oranlarındaki değişmelerin çalışan başına GSYH büyüme oranını kısa ve uzun dönemde doğrusal ve doğrusal olmayan bir şekilde etkileyip etkilemediği ve bu etkilerin örneklem kapsamındaki ekonomilerin daralma ve genişleme dönemlerinde asimetrik bir karakter sergileyip sergilemediği sırasıyla ARDL ve NARDL ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, sermaye akımı biçimlerinden doğrudan yatırım, portföy yatırımı ve diğer yatırımın net sermaye giriş oranlarındaki değişmelerin uzun dönemde çalışan başına GSYH büyüme oranını doğrusal ve doğrusal olmayan bir bağlamda pozitif olarak belirgin bir şekilde etkilemediği, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sistematik bir biçimde simetrik ve asimetrik etkilerle ilgili çok az kanıtın bulunduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, örneklem kapsamındaki ülkelerin yapısal özellikleri, finansal serbestleşme stratejileri, finansal gelişme ortamları ve kurumsal gelişme düzeyleriyle ilişkili olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between international capital flows and economic growth in a linear and non-linear context, with a sample of 40 developed and developing countries within the 1980-2018 period, based on an endogenous growth model which is defined by a Cobb-Douglas type production function with constant return to all accumulated capital inputs, and in which each inputs also depend on diminishing productivity, as a theoretical framework. For his purpose, within the framework of three empirical models developed on the basis of the growth equation optained as a result of the solution of an optimal control problem, whether the changes in the rates of net capital inflows of the forms of international capital flows, consisting of direct investment, portfolio investment, and other investment, affect the growth rates of GDP per person employed linearly and non-linearly, and whether these effects exhibit an asymmetric character or not during the contraction and expansion periods of the economies in the sample, in the short run and long run, is investigated by ARDL and NARDL, repectively. The findings show that changes in the rates of net capital inflows of international capital flows such as direct investment, portfolio investment and other investment do not significantly affect the GDP per person employed growth rate linearly and non-linearly, and there is little evidence about systematically symmetric and asymmetric effects in developed and developing countries. These results may be related to the structural characteristics, financial liberalization strategies, financial development environments and institutional development levels of the countries in the sample.