Musa Taşmuhammedoğlu Aybek'in 'Bola Alisher' adlı hikayesi (Çeviri - İnceleme -metin)
The story of Musa Tasmuhammedoğlu Aybek named 'Bola Alisher' (Translation - review - text)
- Tez No: 719410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AZAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sovyet dönemi Özbek edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Musa Aybek'in Bola Alisher adlı hikâyesi biyografi türünde kaleme alınan bir eserdir. Eserde üstün bir bilgin ve devlet adamı olan Alişir Nevai'nin çocukluk yılları; şiire olan ilgisi, hayvan sevgisi, Şehzade Hüseyin ile tanışması, okul hayatı, ney çalmaya olan merakı ve ünlü tarihçi Şerafettin Ali Yezidi ile olan karşılaşması gibi konular anlatılırken dönemin tarihi olaylarına ve şahsiyetlerine de değinilmektedir. Bu çalışmada Türkiye Türkçesine aktarılan Bola Alisher adlı hikâyesi yapı ve izlek bağlamında ele alınmıştır. Bu çalışma genel anlamıyla dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 20. yy. Sovyet dönemi Özbek edebiyatı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Musa Aybek'in hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye Türkçesine aktarılan Çocuk Alişir hikâyesi yapı ve izlek yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü olan son bölümünde Bola Alisher hikâyesinin Özbek Türkçesinden Türkiye Türkçesine çevrilmiş şekline yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmaya dair genel bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise çalışmanın hazırlanması sırasında yararlanılan kaynaklar listelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Musa Aybek, Çocuk Alişir, hikâye, yapı ve izlek, başarı.
Özet (Çeviri)
One of the leading names of Uzbek literature in the Soviet period, Musa Aybek's story Bola Alisher is a work written in the form of biography. In the work, the childhood years of Alişir Nevai, a superior scholar and statesman; While the subjects such as his interest in poetry, his love for animals, his meeting with Şehzade Hüseyin, his school life, his interest in playing the flute and his encounter with the famous historian Şerafettin Ali Yezidi are explained, historical events and personalities of the period are also mentioned. In this study, the author's life and literary personality, his story Bola Alisher, which was transferred to Turkey Turkish, were discussed in the context of structure and theme.This study generally consists of four parts. 20th century in the introduction. Information about Uzbek literature of the Soviet period is given. In the second part, the life, literary personality and works of Musa Aybek are given. In the third chapter, the story of Child Alişir, which was transferred to Turkey Turkish, was analyzed by structure and theme method. In the fourth and last part of the study, the version of the Bola Alisher story translated from Uzbek Turkish to Turkey Turkish is included. In the conclusion part of the study, a general evaluation of the study was made. In the bibliography section, the sources used during the preparation of the study are listed. KEYWORDS: Aybek, Child Alişir, story, structure and theme, success.