Futbolcularda COVID-19 pandemi sürecinde evde yapılan antrenmanların psikolojik dayanıklılık ve mental iyi oluş üzerine etkisi
Effects of home workouts on psychological endurance and mental well-being of football players during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 719419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid-19 pandemi süreci dünyada ve Türkiye'de birçok spor branşı için kısıtlamalar uygulanmasına sebep vermiştir. Pandemiden en çok etkilenen sporların başında ise futbol gelmektedir. Müsabakalar ve antrenmanlar yapılamaz hale gelmiştir. Araştırmada, futbolcularda covid-19 pandemi sürecinde evde yapılan antrenmanların psikolojik dayanıklılık ve mental iyi oluş düzeyi üzerine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki bölgesel amatör ligde oynayan futbolcular, örneklemini ise rastgele örneklem yöntemi ile seçilen toplamda 401 erkek futbolcu oluşturmuştur. Veriler pandemi nedeni ile online olarak toplanmıştır. Bu amaçla, Işık (2016) tarafından geliştirilen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ile Tennant ve ark., (2007) tarafından geliştirilen ve Keldal (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Mental İyi Oluş Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı için basıklık çarpıklık değerlerine bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde IndependentSamples t testi, oneway ANOVAile birlikte LSD testi ve ilişki kontrolü için korelasyon analizi kullanılmıştır. Yaş ve eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur (p0.05). Psikolojik dayanıklılık ve mental iyi oluş arasında orta seviye ve üzerinde pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic process has led to the implementation of restrictions for many sports branches in the world and in Turkey. Football is one of the sports most affected by the pandemic. Competitions and training have become impossible. In the study, it was aimed to examine the effect of home training on psychological resilience and mental well-being in football players during the covid-19 pandemic process. The population of the research consisted of football players playing in the regional amateur league in Turkey, and the sample consisted of 401 male football players selected by random sampling method. Data were collected online due to the pandemic. For this purpose, the Psychological Resilience Scale (PBL) developed by Işık (2016) and the Mental Well-Being Scale developed by Tennant et al. (2007) and adapted into Turkish by Keldal (2015) were used as data collection tools. For the normality distribution of the data, the kurtosis skewness values were checked and it was determined that the data showed a normal distribution. Independent Samples t test, oneway ANOVA with LSD test, and correlation analysis for correlation control were used in the analysis of the data. Statistically significant results were found according to age and education level (p0.05). A moderate and above positive correlation was found between psychological resilience and mental well-being (p0.05).