Core stabilizasyon antrenmanının genç hokeycilerde drag flick ve şut atış performansına kronik etkisi
Chronic effect of core stabilization training field hockey drag-flick and shooting performance
- Tez No: 719433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı core stabilizasyon antrenmanının genç hokeycilerde drag-flick ve şut performansına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 20 süper lig düzeyinde hokeyci denek olarak çalışmaya katılmıştır. Denekler deney ve kontrol grubu olarak iki eşit gruba ayrılmışlardır. Deney grubuna 8 hafta süre ile core antrenmanı ve hokey antrenmanı birlikte uygulanırken; kontrol grubu sadece rutin hokey antrenmanlarına devam etmişlerdir. 8 haftalık sürecin bir gün öncesi ve bir gün sonrasında gruplara şut ve drag flick testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Normallik ve homojenlik sınamasının ardından ikili gruplar için bağımsız gruplarda t testi, ön son testler için bağımlı gruplarda t testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde core antrenmanı uygulanan deney grubunda ön-son testler arasında son testler lehine şut ve drag flick parametrelerinde anlamlı değişimler görülürken (p0.05) Sonuç olarak core antrenmanın hokeycilerde drag flick ve şut performansına olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of core stabilization training on drag-flick and shot performance in young hockey players. For this purpose, 20 super league level hockey players participated in the study as subjects. The subjects were divided into two equal groups as experimental and control. While core training and hockey training were applied together for 8 weeks to the experimental group; the control group only continued their routine hockey training. Shot and drag flick tests were applied to the groups one day before and one day after the 8-week period. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. After testing for normality and homogeneity, independent sapmles t-test was performed for between groups, and paired samples t-test was performed for pre-post-tests of each group. When the results were examined, there were significant changes in the smash and drag flick parameters in favor of the posttests between the pre-posttests in the experimental group in which core training was applied (p0.05) As a result, it can be said that core training has positive effects on drag flick and shot performance in hockey players.