6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde elektronik ticarette aldatıcı reklamlara karşı tüketicinin korunması
Protection of the consumer against misleading advertisements in electronic commerce within the framework of the Consumer Protection Law numbered 6502
  1. Tez No: 719434
  2. Yazar: OĞUZHAN KUNDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NİLAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle ticaret, işletmeler tarafından elektronik ortama da taşınmış ve elektronik ticaret doğmuştur. Günümüzde elektronik ticaret, hem işletmelerin hem de tüketicilerin hayatında önemli bir yere sahiptir. Elektronik ticarette tüketicilerle ticari iletişim kurmanın en etkili yollarından biri reklamlardır. Reklam; reklam veren işletmeler bakımından, satışlarını arttırmak için müstesna bir konumdadır. Elektronik ticaret, sunduğu teknolojik imkân ve çeşitlilikle beraber reklama yeni bir soluk getirmiştir. Günümüzde reklam veren işletmeler reklamın ulaşmasını istedikleri hedef kitleye daha etkili bir şekilde ulaşma imkanına sahiptirler. Bu teknolojik olanaklarla tüketicileri etkilemek yarışına giren reklam veren işletmeler, reklamcılık faaliyetleriyle rakiplerinden bir adım daha öne geçmek adına bazı durumlarda reklamlarıyla tüketiciyi aldatma yolunu tercih edebilmektedir. Elektronik ticarette reklamın aldatıcı unsurlar içermesi hem reklam veren işletme hem de tüketici nezdinde olumsuz sonuçlara yol açar. Bu noktada elektronik ticarette aldatıcı reklamlara karşı tüketicinin korunması büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda elektronik ticarette aldatıcı reklamlara karşı tüketicinin korunması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle elektronik ticaret, tüketici ve reklam kavramları açıklanmıştır. Buna ek olarak çalışmamızda, tüketicinin elektronik ticarette karşılaştığı aldatıcı reklamlara karşı başvuru yolları ortaya konulmuş, bu inceleme yapılırken güncel ve elektronik ticaretle ilgili Reklam Kurulu kararından örnekler verilmiştir. Son olarak ise elektronik ticaret bağlamında aldatıcı reklamlara karşı sorumlu olan kişiler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, commerce has been moved to the electronic environment by businesses and electronic commerce has emerged. Today, electronic commerce occupies a vital place in the lives of both businesses and consumers. One of the most effective methods of building commercial relationships with customers in electronic commerce is advertisements. For advertiser businesses, advertisement is in an exceptional position to increase sales. Electronic commerce has brought a fresh breath to advertising with the technological possibilities and with the diversity it offers. Today, advertiser businesses are able to more effectively reach the target group, to whom they want the advertisement to reach. In order to be one step ahead of their competitors with their advertising activities, advertiser businesses that compete to impress consumers with these technological opportunities may choose to deceive the consumer with their advertisements in some cases. In electronic commerce, advertisements containing misleading elements result negative consequences for both advertisers and consumers. At this point, it is crucial to protect consumers against misleading advertisements in electronic commerce. In this study, the protection of the consumer against misleading advertisements in electronic commerce was analyzed within the framework of the consumer protection law numbered 6502. In this context, firstly, the concepts of electronic commerce, consumer, and advertisement were explained. In addition to these, this study reveals the remedies for misleading advertisements that the consumer faces in electronic commerce, and examples from the up-to-date Advertising Board decisions related to electronic commerce were given while making this analysis. Lastly, the parties who are legally liable in the context of electronic commerce were set out.