The Reflections of the industrial revolution on fictional characters in the English literature: 'Oliver Twist' and 'Sons and Lovers'
Endüstri devriminin, İngiliz edebiyatında, roman kahramanları üzerine etkisi: 'Oliver Twist' ve 'Oğullar ve Sevgililer'
  1. Tez No: 71944
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada DH Lawrence'in Oğullar ve Sevgililer {Sons and Lovers) ve Charles Dickens'in Oliver Twist adlı yapıtlarını inceleyerek Sanayi Devriminin roman kahramanları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Sözkonusu yazarlar o dönemi bizzat yaşadıkları için eserlerinde sunmuş oldukları izlenimler gerçekleri yansıtır. Bu nedenle elde ettiğimiz sonuçlar yalnızca roman kahramanlarıyla sınırlı olmayıp o günün toplumsal ortamını da gerçekliğiyle yansıtır. Sanayi Devriminin kısa bir tarihçesini verdik. Bu devrimin planlı ve aniden olan bir devrim yerine uzun bir zaman dilimine yayılan bir süreç olduğunu gördük. Avrupada Sanayi Devrimi öncesinde uygulanan ve küçük çiftçilerin topraklarını büyük toprak ağalarına devretmek zorunda bırakan çevirme (enclosure) hareketi ve Birleşik Krallığın özellikle Hindistan'a karşı olan işgalci tutumları Sanayi Devriminin gelişmesinde iki büyük etkendir. Bunlardan birincisi fabrikalara ucuz işçi sağlarken ikincisi de, hazineyi zenginleştirerek, devletin yeni yatırımlara destek olmasını sağlamıştır. Sanayi Devrimi bir çok kişiye iş sağlamıştır ancak, düşük ücret ve uzun çalışma saatleri nedeniyle, insanları insanlıktan çıkarmıştır. İnsanların fabrikalarda hapsedilmelerinden dolayı ilişkiler zayıflamıştır. Estetik anlayışları öldürülmüş, mezarlığı andıran tekdüze inşa edilmiş barakalarda veya büyük şehirlerin varoşlarında derme çatma kulübelerde yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Çocuklar ve kadınlar çalışma dünyasına girmişler ve korkunç derecede sömürülmüşlerdir. Bu kesimin çalışma hayatına girişi, yetişkin erkeklere de onlara ödenen ücret kadar ödenmeye başlanması nedeniyle, ücretlerin genel olarak düşüşüne neden olmuştur. Kadınların çalışma hayatına katılmalarıyla toplumdaki yerleri değişmiş, kendi hayatlarını kazanır duruma gelmişlerdir. Ekonomik bağımsızlık onlara daha fazla hak iddia etme hakkı vermiş, bunun sonucunda feminizm hareketleri başlamıştır.Daha iyi bir hayat sürme umuduyla büyük şehirlere göç eden kişiler umduklarını bulamamışlar, gecekondularda veya kulübelerde yaşamaya mahkum olmuşlardır. Gerek devlet ve toplumun ilgisizliği, gerek suç dünyasının kurnaz kişilerinin tuzağı, bazen de bu yoksul kişilerin hevesleri sonucu insanlar suç dünyasının pençesine düşmüşlerdir. Dickens'in romanında üzerinde durduğu gibi toplum ve devlet kurumlarında büyük yolsuzluklar meydana gelmiştir. Bu yolsuzluklar suçluluğu genel olarak artırmıştır. Bunun sonucu, suçu önleme gerekçesiyle daha sert cezalar uygulamaya konmuş, bu uygulamalardan bir çok masum insanın da canı yanmıştır. Sanayi Devrimi iki aşın uç sınıf doğurmuştur. Bunlar iş gücünden başka satacak başka şeyi olmayan büyük çoğunluk ve bu iş gücünü sermayesiyle satınalan ve her şeyin kontrolünü elinde tutan zengin kesim. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we aimed at revealing the effects of the Industrial Revolution on fictional characters by analysing the novels, Sons And Lovers by DH Lawrence and Oliver Twist by Charles Dickens which were written under the influence of this revolution. Since these novels were written by the writers who personally experienced the term, their impressions reflect reality. Thus, the conclusions which were obtained by this study are not limited to the fictional characters in these two novels. They also reflect the situation of people in real life of the term. We have presented a brief history of the Industrial revolution. It was found out that this revolution was a process rather than an organised and sudden action. The imperialist attitude of United Kingdom, especially towards India, and the Act of Enclosure are two main factors in the development of the process of the revolution. The former provided the necessary capital for the state so that it can encourage new investments and the latter the cheap work power for the factories. Industrial Revolution provided many people with work yet it caused dehumanisation of them through the long work hours and low wages. Human relations got weakened by the imprisonment in the factories. Their taste of aesthetics was killed and forced to live in grave like pre-fabric blocks or in dirty dens at the suburbs of big cities. Children and women entered the work-life and they were exploited dramatically. Their entrance to the work life caused a general decrease in wages because men were paid same amount as the women and the children. The status of women changed after their entrance into the work life because they began to earn their lives by themselves. They were no more bound to their husbands economically. Their economic freedom provided them with other new ones such as sexual and purchasing freedom. This caused the rise of feminism. mWe also found out that the people who had moved to big cities with the hope of leading a better life had to live in dirty slums and dens. This situation was very humiliating for them, they fell in the claws of the criminal underworld partly because of the cunning tricks of illwilled people and Utopian desires of the poor people and partly because of the lack of the necessary support from society and the state. As Dickens argues in his novel, Oliver Twist, all of the institutions, social or governmental, were corrupted. This corruption helped criminality increase and as a result striker rules e.g. thieves were hung publicly, were put into effect which caused th destruction of some innocent people. Industrial revolution created two extreme classes. These were those who sold their work power,a great majority, and those who bought this work power with his capital and controlled everything in the society. IV