Plastik sanat nesnesi olarak makine
Machine as object of plastic art
  1. Tez No: 265031
  2. Yazar: SERPİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET REŞAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı XIII. yüzyılda sanayi devrimi ile anlam kazanmaya başlayan XVII. yüzyılda fark edilmeye başlayan makine estetiği kavramından yola çıkarak makine estetiğinin de plastik sanatlar ile etkileşimini incelemektir. Bu anlamda inceleme makine estetiği kavramı tanımlamasıyla başlamaktadır. Makinelerin güzelliği, gelişen endüstri ile birlikte çeşitli dönemlerde incelenmekte ve toplumun bakışına da değinilmektedir. Bu dönemler içerisinde çeşitli makineler yer almaktadır. Örneğin döner tiyatrolar, şaşırtıcı hileler yada oyuncak olarak görülen makineler, kullanılabilir fonksiyonelliğe sahip makineler ve makine tasvirleri yer almaktadır. Görsel güzelliğini form ve fonksiyonelliğinden alan makinelerin kullanım özelliğine göre tasarım karakteri bulunmaktadır. Bu tasarıma göre parçaların estetik düzeni , biçim belirleyici faktörler, endüstriyel ürünlerin tasarımına ilişkin örneklerin katkısı da bulunmaktadır. . Endüstriyel alandaki hızlı gelişim sanatçıları farklı şekillerde etkilemiş kimi zaman estetik amaçlı kimi zamanda zihinsel karmaşa yaratan endüstriyel devrime tepki gösteren kurgularla yapıtlar üretmişlerdir. Makine estetiğinin plastik sanatlar disiplininde incelendiği bölümde makine tasarımları ile sanatsal alandaki örnekler incelenmektedir. Bu araştırma ile makinelerin tasarımlarının ve kendilerinin plastik kurgusunun ve plastik sanatlara yansıması açısından biçimsel incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate connection and intercourse of together with plastic arts in the light of machine aesthetic which has taken a new meaning since XIII. Century by means of industrial revolution and distinguished since XVII. Century. In this context the study starts with definition of the term of machinery aesthetics. Beauty of machineries has been investigated in parallel with developed industry during various eras and public point of view has been explained. There are so many machineries belong to such eras. For instance they are composed of machineries assumed as revolving theaters and amazing devices or toys, machineries having employable functionality and illustration of machineries. Machineries which have their visual beauty arisen from their own forms and functionalities, have design characters in accordance with utilization features. According to this design, there is contributions of aesthetical combination of parts, format determining factors and examples on design of industrial products. Rapid industrial development has impressed artists variously and some artists have created many reactive works against industrial revolution which makes intellectual confusions sometimes. In chapter on which machine aesthetic investigates in accordance with plastic arts discipline, examples on industrial area and machinery designs were studied. By means of this study, formal investigation of machinery designs, plastics fiction and reflection of them on plastic arts have been researched.