Down sendromlu bireylerin sosyal gelişimlerinde sporun etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of sport on social development of individuals with down syndrome
  1. Tez No: 719459
  2. Yazar: ASLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı Down Sendromlu bireylerin spor aktivitelerine katılımının sosyal gelişimleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını incelemek ve eğer varsa ne gibi etkileri olduğunu ortaya koymaktır. Bu araştırma bir nitel çalışma olarak tasarlandı. Bu kapsamda Down Sendromlu bireylere spor aktivitelerinde eşlik eden yakınları ile standartlaştırılmış açık uçlu sorular sorularak görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin analizlerinde temalar belirlendi. Belirlenen tüm temalara göre spor aktivitelerinin Down Sendromlu bireylerin sosyal gelişimlerinde olumlu bir katkısı olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmanın bulgularına göre; bir kurumda yapılan spor aktivitelerinin Down Sendromlu bireylerin sosyal gelişimlerini olumlu etkilediği, kurum dışı spor aktivitelerinin eğer uygun koşullar sağlanırsa Down Sendromlu bireylerin sosyal gelişimlerini olumlu etkilediği, Down Sendoromlu bireylerin spor aktivitelerine katılımının arkadaşlık ilişkilerini geliştirebilmelerinde etkili olduğu, spor aktivitelerinin Down Sendromlu bireylerin kaygı ve korku seviyelerini en aza indirebildiği, kontrol altına alabildiği, hatta ortadan kaldırabildiği gibi sonuçlara ulaşıldı. Ayrıca Down Sendromlu bireylere spor aktivitelerinde eşlik eden yakınları da spor aktivitelerinin, söz konusu bireylerin hayatlarında kesinlikle olması gerektiğini belirtti. Spor aktiviteleri koşulsuz desteklendi ve özel gereksinimli bireylerin sosyal gelişimleri için önerildi. Çalışmamız bu alanda gerçekleştirilen diğer araştırmalardan kullandığı yöntem sebebiyle farklılaşmaktadır, bundan dolayı bu çalışma literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Söylemek gerekir ki bu çalışmanın bulguları alanda yapılan diğer araştırmalarla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the participation of individuals with Down Syndrome in sports activities has an effect on their social development and, if it is the case, what effects it has. This research is designed as a qualitative study. To this end, in-depth interviews are conducted by asking standardized open-ended questions to the relatives of the inviduals with Down Syndrome who are accompanying them during sports activities. Themes were determined in the analysis of the interviews. According to all the determined themes, it was concluded that sports activities have a positive contribution to the social development of individuals with Down Syndrome. According to the analysis of the interviews, it is concluded that sports activities have a positive contribution to the social development of individuals with Down Syndrome.According to the findings of this study, sports activities carried out in an institution positively affect the social development of individuals with Down syndrome, the sports activities which are held outside the institution positively affect the social development of individuals with Down Syndrome, if appropriate conditions are provided, the participation of individuals with Down Syndrome in sports activities is effective in developing friendship relations. It is concluded that participation in sports activities can minimize, control, and even eliminate sense of anxiety and fear. In addition, relatives who are accompanying the individuals with Down Syndrome in sports activities stated that sports activities should definitely be in the lives of the individuals in question, and they recommended sports activities unconditionally for the social development of individuals with special needs. This study differs from other studies conducted in this field due to the method it uses, which indicates an important contribution of this study to the literature. It must be said that the findings of this study are in line with other researches in this field.