Basım işletmelerinde ıso 9001 kalite güvence sistemi standardına uygun kalite sistem dökümanlarının düzenlenmesi
- Tez No: 719462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1980'lerde dünyada ticaretin ve rekabetin büyük boyutlara ulaşması, 1987 yılında ISO (International Standart Organisation) tarafından IS0 9000 serisi Kalite Güvence Sistemi Standartlarının yayımlanmasına neden olmuştur 1988 yılında da bilindiği üzere Avrupa Standartlar Komitesi CEN tarafından da IS0 9000 serisi kabul edilerek EN 29000 Standardı olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde de artık IS0 9000 Kalite Güvence Standardı özellikle birçok büyük ölçekli kuruluşlar tarafından alınmış ve uygulanmaya başlamıştır. Ancak sistemin ülkemizde yeni oluşu nedeniyle uygulamalar sırasında ve sürekliliğinin sağlanmasında, ayrıca yeni belge almak isteyen işletmelerin en az 18 ay süren hazırlık aşamasında problemler yaşanmaktadır. IS0 9000 standardına yoğun ilgi gösteren sektörlerden birisi de matbaa sektörüdür. Söz konusu problemler matbaa sektöründe de yaşanmaktadır. Konuyla ilgili doküman ve uzman kişilerim yeterli dizeyde bulunmaması problemlerin ana nedenidir. Çalışmada özellikle matbaa işletmeleri için en kapsamlı ve uygun olması nedeniyle IS0 9001 standardının önemi, hazırlık aşaması ,sistemin kurulması ve çalıştırılması konuları incelenmeğe çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the reaching of trade and competition to a high level during the 1980's, lnternational Standard Organisation, (ISO) published an issue covering ISO 9000 series Quality Security system on 1987. And as it is well known, ISO 9000 series were accepted, by Europe Standard Committee (CEN) and published as being EN 29000 standard. ISO 9000 Quality Security Standard was given to some big enterprises since 3-4 years in our country and this standard is applied now. But as it is a new system in our country, there are some difficulties in application, in continuity and in the preparation period that takes at least 18 months for the enterprises want to have this certificate. One of the sectors that are interested in ISO 9000 standard is printing sector. Printing sector has the prime reason for these difficulties is the low level of qualified personal and the absence of required document. In this study, requirement of the most suitable and comprehensive ISO 9001 standard, foundation and application of the system were examined.