Yanık pansumanı sırasında sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının ağrı üzerine etkisi
The effect of virtual reality glasses on the pain during burn dressing
- Tez No: 719463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ABDULLAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Araştırma, yanık biriminde yatarak ve ayaktan tedavi gören hastalarda yanık pansumanı sırasında sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının ağrı üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma İzmir Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yanık Biriminde Temmuz 2021 - Ağustos 2021 aylarında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini yanık biriminde ayaktan ya da yatarak tedavi gören hastaların tümü oluşturmuş, araştırmanın örneklemini ise 30 deney grubu 30 kontrol grubu hasta oluşturmuştur. Deney grubundaki hastalara yanık pansumanın işlemi sürecinde sanal gerçeklik gözlüğü ile rahatlatıcı video izletilmiştir. Pansuman bittiğinde hastaların işlem sırasındaki ağrı düzeyleri değerlendirilmiştir. Toplanan verilerin analizinde Ki-kare testi, frekans yüzde dağılımı, Shapiro Wilk testi, Independent Sample t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Hasta, pansuman sırasındaki ağrısını sayısal ağrı skalasında 1 ila 10 arasında değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
Object: The study was conducted as a randomized controlled experimental study in order to determine the effect of virtual reality glasses app on pain during burn dressing in inpatient and outpatient patients in the burn unit. Method: The research was carried out in the Burn Unit of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital between July and August 2021. The population of the study consists of all patients who received outpatient or inpatient treatment in the burn unit. The sample of the study consisted 30 test group and 30 control group patients. The patients in the test group watched a relaxing video with virtual reality glasses during the process of burn dressing. When the dressing was finished, the pain levels of the patients during the procedure were evaluated. Data were evaluated by means of chi-square test, frequency percentage distribution, Shapiro Wilk test, Independent Sample t test and Mann Whitney U test. Findings: The patient rated his/her pain severity during dressing on a numerical pain scale of 1 to 10.