Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep and quality of life among the patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 719465
  2. Yazar: AYŞE PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Koroner Anjiyografi uygulanan hastalarda uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya koroner anjiyografi yapılan 257 hasta dahil edildi. Veriler Hasta Bilgi Formu, Epworth Uykululuk Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS 24.0 versiyon istatistik programı ile analiz edildi. Hastaların yaş ortalaması 54,58±11,04 (Min=32; Maks=82) olup, %56'sı erkek, %89,5'i evli, %51,8'i lise mezunudur. Hastaların %62,6'sında hipertansiyon, %25,3'ünde diyabet mevcuttur. Sigara ve alkol kullanma oranları sırasıyla %30 ve %5,4 olarak saptandı. Hastalarda hiç egzersiz yapmayanların oranı %12,8'dir. Hastaların %97,3'üne anjiyografi hakkında bilgi verildiği, bu bilgilendirmenin %98,4'ünün hekim tarafından yapıldığı ifade edildi. Hastaların %29,6'sı (n=76) evde yaşayabileceği sorunlar ve çözümleri hakkında daha iyi bilgilendirilmek istediklerini ifade ederken, %100'ü sunulan bakımdan memnun olduklarını belirtti. Hastalarda EUÖ toplam puan ortalaması 3,46±2,23; PUKİ toplam puan ortalaması 9,25±2,01; SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyut puan ortalamaları: Fiziksel fonksiyon 73,72±17,89, Sosyal fonksiyon 68,58±11,43, Fiziksel rol kısıtlamaları 54,09±34,06, Emosyonel rol kısıtlamaları 66,67±35,60, Mental sağlık 75,11±7,88, Vitalite 67,08±10,35, Ağrı 58,69±13,50, Genel sağlık 42,41±13,24 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the sleep and quality of life in patients undergoing Coronary Angiography. 257 patients who will have coronary angiography were included in the study. Data were collected using Patient Information Form, Epworth Sleepiness Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, SF-36 Quality of Life Scale. The obtained data were analyzed with the help of SPSS 24.0 version statistics program. The average age of the patients was found that 54.58±11.04 (Min=32; Maks=82), 56% were male, 89.5% were married and 51.8% were high school graduates. 62.6% patients have hypertension, 25.3% have diabetes. Smoking and alcohol use rates were 30% and 5.4%, respectively. The rate of patients who do not exercise at all is 12.8%. While 97.3% (n=250) of the patients were informed about angiography, 98.4% of them were informed by the physician. While 29.6% (n=76) of the patients stated that they wanted to be better informed about the problems/solutions they could have at home, all of the participants stated that they were satisfied with the care provided. The mean total score of the ESS was 3.46±2.23; the mean score of the PSQI was 9.25±2.01; the mean scores of SF-36 sub-dimensions were: Physical function 73.72±17.89, Social function 68.58±11.43, Physical role restrictions 54.09±34.06, Emotional role restrictions 66.67±35.60, Mental health 75.11±7.88, Vitality 67.08±10.35, Pain 58.69±13.50 and General health 42.41±13.24.