Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde çalışan hekimlerin temel ve ileri yaşam desteği ile ilgili güncel bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the current levels of knowledge about basic and advanced life support of physicians working at Prof. Dr. Süleyman Yalçin City Hospital
- Tez No: 719466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI, UZMAN HALİL EMRE BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Araştırmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde Haziran 2021–Temmuz 2021 tarihlerinde görev yapmakta olan asistan hekim, uzman hekim ve öğretim görevlisi hekimlerin temel ve ileri yaşam desteği ile ilgili bilgi düzeyleri ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu çalışmamızda temel ve ileri yaşam desteği ile ilgili AHA 2020 ve ERC 2021 kılavuzları kaynak alınarak hazırlanan 22 soruluk anket formu, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde aktif olarak görev yapmakta olan 27 farklı bölümden 334 hekime uygulandı. Anket yüz yüze anket yöntemiyle yapıldı. Ankete başlamadan önce onayları alındı. Daha sonra yaş, cinsiyet, unvan, çalışılan bölüm ve hekimlik yaptığı süre durumunu içeren soruları yanıtlamaları istendi. Bu sorulardan sonra bilgi düzeyini ölçen 22 sorudan oluşan bilgi anketine cevap vermeleri istendi. Her iki bölüm yanıtları 100 puan üzerinden değerlendirildi. Bulgular sayı ve yüzde şeklinde belirtildi. İstatistiksel hesaplamalarda Kruskal-Wallis testi, istatistiksel karşılaştırmada ise student-t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to examine the knowledge levels of resident physicians, specialist physicians and lecturer physicians who performed a duty at İstanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hospital from June 2021 to July 2021 about basic and advanced life support and factors affecting it. MATERIAL AND METHOD: In this our descriptive study, 22-question survey which was prepared based on AHA 2020 and ERC 2021 guidelines related to basic and advanced life support was applied to 334 physicians from 27 different clinics who were actively on duty. The survey was conducted by face-to-face survey method. Before starting the survey, the consent of the doctors was obtained. Then, they were asked to answer questions including age, gender,title, department worked and the status of the time spent as a physician. After these questions, they were asked to answer the knowledge questionnaire consisting of 22 questions measuring the level of knowledge. Responses to both sections were evaluated out of 100 points. Findings were expressed as numbers and percentages. Kruskal-Wallis test was used for statistical calculations and student-t test was used for statistical comparison.