Elazığ yöresinde yetişen bazı yaban meyvelerinin kurutma kinetiğinin incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modeling of drying kinetics of some wild fruits grown in Elazig region
- Tez No: 719498
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uygun kurutma teknikleri tarımsal ürün kayıplarını azaltabilir. Tarımsal ürünlerin kurutulmasındaki temel amaç, nem içeriğinin çürümeyi ve küflenmeyi önleyecek düzeye düşürülmesi ve uzun süre güvenli bir şekilde depolanmasına olanak sağlanmasıdır. Gelişmekte olan ülkelerde yeni tip kurutucuların piyasaya sürülmesi, tarım ürünlerinin bozulmasını azaltabilir ve güneşte veya gölgede kurutma gibi geleneksel kurutma yöntemlerine kıyasla kurutulmuş ürünlerin kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Kurutulacak belirli bir ürünün kurutma kinetiğinin davranışı hakkında derin bir bilgi, kurutma performansının optimizasyonu için yararlıdır. Kurutma işlemi sırasında nem aktarım kinetiği, kurutma havasının sıcaklığı, nemi ve hızı gibi çalışma koşullarına bağlıdır. İnce tabakalı kurutma özelliklerini tanımlamak için farklı modelleri değerlendirmek amacıyla, çeşitli araştırmacılar kurutma koşullarının çeşitli tarımsal ürünlerin kurutma kinetiği üzerindeki etkisini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Proper drying techniques could reduce agricultural products losses. The main objective in drying of agricultural products is the moisture content reduction to a level that would prevent rotting and mildewing while allowing safe storage over an extended period. The introduction of new types of dryers in developing countries can reduce agricultural products' deterioration and improve the quality of the dried products signifi cantly when compared to the traditional methods of drying such as sun or shade drying. A deep knowledge about the behavior of drying kinetics of particular product to be dried is useful for the optimization of the drying performance. The kinetics of moisture transfer during the drying process depends on operational conditions such as temperature, humidity and velocity of the drying air. Several researchers have investigated the influence of drying conditions on drying kinetics of various agricultural products in order to evaluate different models for describing the thin–layer drying features.