İzmir ili Menemen ve Bergama ilçelerindeki pamuk ekiliş alanlarında görülen akarların popülasyon gelişmesi ve predatörlerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on the population development of mites seen in cotton plantation and determination of the predators in Menemen and Bergama districts of Izmir province
- Tez No: 719519
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmalar 2019-2020 yıllarında pamuk üretim sezonu içerisinde İzmir İlinin Menemen ve Bergama ilçelerindeki 6'şar tarlada olmak üzere toplam 12 tarlada yürütülmüştür. Bu amaçla Mayıs-Ekim ayları arasında her hafta yapılan örneklemelerle her tarladan pamuk bitkisinde tesadüfi olarak alt, orta ve üstten alınan 50 yapraktaki zararlı akar türleri sayılarak popülasyon gelişmesi saptanmıştır. Sayımlar sonucu elde edilen avcı akar türlerinin belirlenmesi amacıyla akarların preparatları yapılarak teşhis için uzmanlara gönderilmiştir. Ayrıca predatör böcek türleri de atrap, emgi tüpü vb. kullanılarak toplanmış ve iğnelenerek teşhise hazır hale getirilmiştir. Çalışma sonucunda zararlı olarak Tetrancyhus urticae Koch. (Acari: Tetranychidae) (kırmızı form)'nin pamuk tarlalarında hakim tür olduğu görülmüştür. Zararlının yumurta, ergin ve ergin öncesi dönemleri haftalık olarak sayılarak popülasyon değişimleri belirlenmiştir. Zararlının popülasyon yoğunluğunun haziran ayının ilk yarısında, bitkinin ilk kotiledon yapraklarının çıktığı, temel gelişme döneminde en yoğun seviyeye ulaştığı belirlenmiştir. Bu dönemlerde yapılan yoğun ilaçlama (sezon içerisinde 5-6 ilaçlama) programının avcıları baskı altına alması sonucu T. urticae popülasyonunu arttırdığı sonucuna varılmıştır. Çalışmada yararlı böceklerden Coccinellidae, Chrysopidae, Nabidae familyaları, predatör akarlardan ise Phytoseiidae familyasına ait türler saptanmıştır. Phytoseiidae familyası türleri içinde %78 bulunma sıklığı ile en yaygın tür Phytoseiulus persimilis'tir. Bu türü %17 bulunma sıklığı ile Neoseiulus californicus ve %5 bulunma sıklığıyla Neoseiulus barkeri takip etmektedir. Doğal düşmanların ilaçlama yapılmayan Ağustos sonu ve Eylül ayında zararlıyı baskı altına aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study were carried out in a total of 12 fields, 6 in each of the Menemen and Bergama districts of İzmir, during the cotton production season in 2019-2020. For this purpose, population development was determined by counting the harmful mite species in 50 leaves randomly taken from the bottom, middle and top of each field, with the samples made every week between May and October in the cotton plant. As a result of the study, it was seen that Tetrancyhus urticae (Koch.) (Acari: Tetranychidae) red form as a pest, was the dominant species in cotton fields. It has been determined that the population density of the pest reaches its highest level in the first half of June, when the first cotyledon leaves of the plant emerge, during the basic development period. It was concluded that the intensive spraying (5-6 sprayings during the season) program carried out during these periods increased the T. urticae population as a result of suppressing the hunters. Species belonging to Coccinellidae, Chrysopidae, Nabidae families from beneficial insects and individuals belonging to Phytoseiidae family from predator mites were encountered. Among the Phytoseiidae family species, the most common species is Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari. Phytoseiidae) with a prevalence of 78% followed by Neoseiulus californicus (McGregor) and Neoseiulus barkeri with a frequency of 17% and 5%, respectively. It was determined that natural enemies suppressed the pest in late August and September when spraying was not done.