Bursa Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'nde bulunan geleneksel tekstillerin korunması ve saklanması
- Tez No: 719541
- Danışmanlar: DOÇ. GONCA KARAVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Clothing Industry, Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi‟nde bulunan eserler Bursa'nın Muradiye semtinde yer alan şair Ahmet Paşa Medresesi'nde sergilenmektedir. Müze'nin kurucusu olan Esat Uluumay kılıç kalkan oynadığı 1960'lı yıllarda başlayarak kıyafetlere merak duymasıyla birlikte koleksiyon eserlerini toplamaya başlamıştır. Esat Uluumay Anadolu'nun ve birçok coğrafyanın her toprağını gezerek kostüm ve halk kıyafetleriyle birlikte çeşitli koleksiyon eserleri toplamıştır. Ord. Prof. Dr. Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu ve Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil'den folklor ve etnografyayı araştırma yöntemlerini öğrenen Esat Uluumay, çeşitli yörelerden topladığı kostümlerle birlikte değişik koleksiyonlar oluşturduğunu farketmiş ve bu zengin koleksiyonu bir müzede halkla paylaşmaya karar vermiştir. Müze, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kendisine tahsis edilen şair Ahmet Paşa Medresesinde 2004 yılında Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları adını alarak halka açılmıştır. Müzenin faaliyete geçmesi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Tefken, Pırlanta Saatçilik, Gilan Mücevher ve İnoksan da çeşitli katkılarda bulunmuşlardır. Müzedeki koleksiyonlar, Esat Uluumay'ın 2013 yılında kurduğu ve başkanı olduğu Uluumay Vakfı tarafından korunmaktadır. UNESCO kültür mirasına giren Muradiye Külliyesi'ne komşu olan şair Ahmet Paşa Medresesi'nde bulunan bu müze, yerli ve yabancı ziyaretçileri 2004 yılından günümüze kadar ağırlamaktadır. Müzenin kurucusu olan Esat Uluumay'ın 2018 yılında hayata veda etmesinin ardından Uluumay Vakıf başkanlık görevini ve Müzenin yönetimini Esat Uluumay‟ın kızı olan Feyza Uluumay Gökalp devralmıştır. Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'nde koleksiyonlar, kadın halk kıyafetleri ve takıları, erkek halk kıyafetleri ve takıları, diğer koleksiyonlar olmak üzere üç ana grupta sergilenmektedir. Müzede sergilenen koleksiyonlar arasında geleneksel tekstiller; kumaşlar, giysiler, işlemeler, yaygılar ve aksesuarlar gibi geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Sergilenen bu koleksiyonlar organik yapılı malzemelerden üretilmişlerdir. Müze ortamında bulunan organik yapılı malzemelerin ihtiyacı olan koĢullar ve bu eserlere zarar veren etkenler farklılık göstermektedir. Dolayısıyla bu çalışmada geleneksel tekstillerin korunmasında, eserlere zarar verecek etkenler; fiziksel etkenler (nem, ıĢık, sıcaklık), biyolojik etkenler (böcekler, mikroorganizmalar, kemiriciler), kimyasal etkenler (hava kirliliği, asit, toz, bazlar vb.) ve diğer etkenler (taşıma, doğal afetler vb.) olarak dört ana grupta toplanmıştır. Yapılan bu çalışmadaki amaç; Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'nde sergilenen ve depolanan geleneksel tekstillerin genel durumu tespit edilerek, bu müze örneğinde geleneksel tekstillerin korunması ve saklanması üzerine çözüm önerileri getirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The works in the Uluumay Ottoman Folk Clothing and Jewelry Museum are exhibited in the Şair Ahmet Pasha Madrasa in the Muradiye district of Bursa. Esat Uluumay, the founder of the museum, started to collect the collection works with his interest in clothes starting from the years he played“Kılıç Kalkan”(It is a kind of traditional game unique to North Asia.)in the 1960s. Esat Uluumay travelled all over Anatolia and many geographies and collected various collection works together with costumes and folk costumes. Having learned folklore and ethnography research methods from Ord. Prof. Dr. Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu and Cavit Orhan Tütengil, Esat Uluumay realized that he created different collections with the costumes he collected from various regions and decided to share this rich collection with the public in a museum. The museum was opened to the public in 2004 in the ġair Ahmet Pasha Madrasa, allocated to him by the General Directorate of Foundations, under the name of Ottoman Folk Clothing and Jewelry. In order to put the museum into operation, T.C. The Ministry of Culture and Tourism, Bursa Chamber of Commerce and Industry, Tefken, Pırlanta Saatçilik, Gilan Mücevher and İnoksan have also made various contributions. The collections in the museum are protected by the Uluumay Foundation, whose president is Esat Uluumay who founded the foundation in 2013. Located in ġair Ahmet Paşa Madrasa, adjacent to Muradiye Complex, and listed in the UNESCO cultural heritage, this museum has been hosting local and foreign visitors since 2004. Feyza Uluumay Gökalp, who is Esat Uluumay's daughter, took over the presidency of the Uluumay Foundation and the management of the museum after Esat Uluumay, the founder of the museum, passed away in 2018. The collections in Uluumay Ottoman Folk Clothing and Jewelry Museum are exhibited in three main groups: women's folk clothing and jewelry, men's folk clothing and jewelry, and other collections. Among the collections exhibited in the museum are traditional textiles; fabrics, clothes, embroidery, mats and accessories. These collections on display are made of organic materials. As the conditions required by the organic materials in the museum environment and the factors that damage these artifacts differ, these factors have been gathered in 4 main groups in the protection of these traditional textile products; that is, physical factors (humidity, light, temperature), biological factors (insects, microorganisms, rodents), chemical factors (air pollution, acid, dust, bases, etc.) and other factors (transport, natural disasters, etc.) The objective of this study is to determine the general situation of the the traditional textiles exhibted and stored in the Uluumay Ottoman Folk Clothing and Jewelry Museum and to propose a solution on the preservation and storage of traditional textiles in this museum example.