Matematik eğitiminde 8. sınıf öğrencilerinin liselere giriş sınavındaki matematik başarıları ile çoklu zekâ türleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between 8th grade students' mathematics achievements in high school entrance exam and multiple intelligence types in mathematics education
  1. Tez No: 719540
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Siirt bölgesinde 2019/2020 ve 2020/2021 eğitim öğretim yılında eğitim öğretim gören 8. Sınıf öğrencilerinin verilen matematik eğitiminde liselere giriş sınavındaki matematik başarı düzeyleri ile çoklu zekâ türleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğrencilerin yaşadığı bölgelerin, demografik özelliklerinin ve ailesel özelliklerinin matematik başarısı ve çoklu zekâ türlerine olan etkilerinin tespit edilmesidir. Çalışmada 113 öğrenciden oluşan araştırma örneklemi öğrencilerin çoklu zekâ tiplerinin belirlenmesi için orijinali Armstrong'a ait olan ve Ahmet Saban'ın Türkçeye çevirdiği Çoklu Zekâ Envanteri kullanılmış ve araştırma ekibi bu çalışma için çoklu zekâ ölçeği hazırlamıştır. Bu ölçekte Sözel/dilsel, mantıksal/matematiksel, görsel/uzamsal, müziksel/ritmik, bedensel/kinestetik, sosyal, içsel ve doğacı zekâ olmak üzere sekiz zekâ alanı bulunmaktadır. Bu ölçek ilköğretim 8. Sınıf öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. Matematik başarılarının değerlendirilmesinde ise liselere giriş sınavındaki matematik sonuçları temel alınmıştır. Sözel-dilsel zekâ puanının ortalama değeri 21,14 ile ortalama düzeydedir. Yan öğrencilerin bu zekâ alanında orta düzeyde oldukları tespit edilmiştir. Mantıksal-matematiksel zekâ puanının ortalama değeri 22,15, Görsel-uzamsal zekâ puanının ortalama değeri 24,58, Bedensel-kinestetik zekâ puanının ortalama değeri 24,66, Doğacı zekâ puanının ortalama değeri 23,56, Müziksel-ritmik zekâ puanının ortalama değeri 21,77, Kişilerarası-sosyal zekâ puanının ortalama değeri 24,02, İçsel-bireysel zekâ puanının ortalama değeri 23,74 olarak elde edilmiştir. Öğrencilerin; sınıflarına, annelerinin mesleklerine, babalarının mesleklerine, sınava girme durumlarına göre zekâ türleri puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık yoktur (p> 0,050). Öğrencilerin; sözel-dilsel zekâ, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, bedensel-kinestetik, doğacı, müziksel-ritmik ve kişilerarası-sosyal zekâ puanı ile yaptıkları doğru sayısı, yanlış sayısı ve boş sayısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki yoktur (p> 0,050). Ayrıca Öğrencilerin içsel-bireysel zekâ puanları ile yanlış sayıları ve boş sayıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmazken (p> 0,050), doğru sayıları ile arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde oldukça zayıf bir ilişki bulunmuştur (r= 0,199; p= 0,047). Çalışmamızda; öğretmenler öğrenciler arasındaki çoklu zekayı ölçmesi, bu zekayı öğrencileri kendi zekalarıyla uyumlu akademik yollara yönlendirmesi ve onları öğrenme sürecine aktif olarak katılmaya teşvik etmek için kullanması gerektiği düşüncesindeyiz. Ayrıca matematik eğitimi için kullanılan ders içi etkinliklerin, öğrencilerin kişisel özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanması ve matematik dersine karşı öğrencilerde merak uyandırılması ve olumlu tutum geliştirmeleri sağlanması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the relations between the mathematics achievement levels in the high school entrance exam and the types of multiple intelligences in the mathematics education given to the 8th grade students in the 2019/2020 and 2020/2021 academic year in Siirt Region and also to determine the effects of characteristics of the regions where the students live, their demographic and familial characteristics on mathematical success and multiple intelligence types. The Multiple Intelligences Inventory, that originally belongs to Armstrong translated into Turkish by Ahmet Saban was used to determine the multiple intelligence types of the students in the study sampling that consisted of 113 students, and the study team prepared a Multiple Intelligence Scale for this study. There are eight intelligence domains in this scale: Verbal/Linguistic, Logical/Mathematical, Visual/Spatial, Musical/Rhythmic, Bodily/Kinesthetic, Social, Intrapersonal, and Naturalistic Intelligence. This scale was applied to primary school 8th grade students. The mathematics results of the high school entrance exam were taken as the basis in the evaluation of mathematics achievement. The mean value of the Verbal-Linguistic Intelligence score was found to be 21.14. It was also found that the side students were at a moderate level in this intelligence area. The mean value of the Logical-Mathematical Intelligence score was 22.15, the mean value of the Visual-Spatial Intelligence score was 24.58, the mean value of the Bodily-Kinesthetic Intelligence score was 24.66, the mean value of the Naturalist Intelligence score was 23.56, the mean value of the Musical-Rhythmic Intelligence score was 21 77, the mean value of the Interpersonal-Social Intelligence score was 24.02, and the mean value of the Intrapersonal-Individual Intelligence score was 23.74. No statistically significant differences were detected between the intelligence types scores of the students according to their classes, mothers' and fathers' occupations, and exam status (p> 0.050). No statistically significant relations were detected between the verbal-linguistic intelligence, logical-mathematical, visual-spatial, bodily-kinesthetic, naturalistic, musical-rhythmic, and interpersonal-social intelligence scores of the students and the number of correct, wrong, and blank answers in the exam (p> 0.050). Also, although there were no statistically significant relations between the students' intrapersonal intelligence scores and the number of wrong and blank answers (p> 0.050), there was a very weak and statistically positive correlation between the students' correct answers (r= 0.199; p= 0.047). In the present study, we believe that teachers must measure the multiple intelligences of their students, use this intelligence to guide students to academic paths that are compatible with their own intelligence, and encourage them to participate actively in the learning process. We also believe that intra-class activities that are used for mathematics education must be prepared by considering the personal characteristics of students, and students must be made become curious and develop positive attitudes towards the mathematics lesson.