Avrupa Birliği Adalet Divanı kararlarında Ne Bis In Idem İlkesi
Case Law of the Court of Justice of The European Union on the Principle of Ne Bis In Idem
  1. Tez No: 719565
  2. Yazar: PINAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Aynı kişi hakkında aynı fiil sebebiyle verilen bir kararın varlığı söz konusu olduğunda tekrardan soruşturma, kovuşturma ve cezalandırma yasağı olarak tanımlanabilecek olan ne bis in idem ilkesinin gündeme gelebilmesi için pek çok unsurun bir arada bulunması gerekmektedir. Bu unsurları karara konu fiilin suça ilişkin olması, aynı fiil, aynı kişi ve tekrar yargılama yapılmasını önleyici bir kararın varlığı olarak sıralamak mümkündür. Avrupa Birliği, sınırların kaldırıldığı bir bölgede hukuk birliği sağlamaya çalışmaktadır. AB üyesi ülkeler, diğer taraf ülkelerde verilen kararlara kendi ülkelerinde verilmiş gibi geçerlilik tanımakta ve bu yüzden de ilkenin iç hukuktaki uygulamasına benzer bir durum ortaya çıkmaktadır. AB tarafından ilkeye dair kabul edilen kurallar ilkenin milletlerarası etkisi bakımından da önem arz etmektedir. Bu sebeple çalışmamızda Avrupa Birliği'nin yargılama organı olan Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın ne bis in idem ilkesine ilişkin kararları Türkçeye tercüme edilip incelenerek ilkenin unsurlarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Avrupa Birliği ceza hukukunun kaynakları sıralandıktan sonra Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. İkinci bölümde ise ne bis in idem ilkesinin unsurlarının uluslararası sözleşmelerde ve Türk hukukunda ne şekilde kabul edildiği açıklanıp üçüncü bölümde ilkenin Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından nasıl yorumlandığı aktarılacaktır. Son olarak ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de konuya yaklaşımı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to implement ne bis in idem principle, which can be defined as the prohibition of reinvestigation, reprosecution and repunishment when there is a decision given against the same person for the same act, many factors must come together. It is possible to list these factors as criminal nature, same person, same act and a decision. From the point of the European Union, implementation of ne bis in idem is important because member states give validity to the decisions taken by other member states as if they were given by them. This is similar to the implementation in domestic law and it is also important to understand how the principle is implemented in international criminal law. For this reason, in this study, it is aimed to reveal the content of the elements of the principle of ne bis in idem by examining the decisions of the Court of Justice of the European Union. In the first part of our study the structure of the Court of Justice of the European Union will be examined in detail. In the second part, elements of ne bis in idem principle in international conventions and Turkish law will be discussed, in the third part, how the principle is interpreted by the European Union Court of Justice will be explained in comparison with the ECtHR decisions.