The role of internal control in improving the financial performance of banks
Bankaların finansal performansını iyileştirmede iç kontrolün rolü
- Tez No: 719599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bankalardaki iç kontrol sistemi, bankacılık sektöründeki hızlı ve birbirini izleyen gelişmelere uyum sağlayarak kademeli ve önemli bir gelişmeye sahne olmuştur. Bu nedenle, iç kontrol artık sadece bankacılık faaliyetlerini ve nakdi korumaya yönelik bir süreç olmayıp, bankanın iyileştirilmiş finansal performansının elde edilmesini sağlamak için üst yönetim tarafından belirlenen bir dizi bileşene dönüşmüştür. Bu bağlamda, bankaların faaliyetlerinin bankanın finansal performansını artırmak için yönetim kurulu tarafından belirlenen politika ve stratejilere uygun bir şekilde yürütüldüğünü doğrulamadaki etkin rolü nedeniyle iç kontrolün önemi artmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Irak'taki bankaların finansal performansını iyileştirmede iç kontrol bileşenlerinin oynadığı rolü araştırmaktır. Bu çalışmada öncelikle iç kontrol sistemi ile ilgili bilgilere yer verilerek, iç kontrolün bankalar için önemine değinilmiştir. Daha sonra bankaların finansal performansı ve göstergeleri ile ölçümüne ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Irak bankalarının yöneticilerine, iç kontrol ve bileşenlerinin, bankaların finansal performansını iyileştirmede etkisinin olup olmadığını araştırmak için anket tekniği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda iç kontrol bileşenlerini oluşturan kontrol ortamı, risk değerlendirme, kontrol eylemleri, bilgi ve iletişim ile izlemenin bankaların finansal performansını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The internal control system in banks has witnessed a gradual and important development adapted to the rapid and successive developments in the banking sector. Therefore, internal control is no longer only a process to safeguard banking activities and cash, however, it has developed into a set of components set by the senior management to ensure the achievement of the improved financial performance of the bank. In this regard, the importance of internal control is increasing due to its effective role in validating that all banks' activities are carried out in a manner consistent with the policies and strategies set by the board of directors to improve the bank's financial performance. The ultimate purpose of this study was to explore the role played by internal control components in improving the financial performance of banks in Iraq. This study firstly addresses the information about internal control system and the important internal control for banks. Later, information on the financial performance of banks and their indicators and measurement was included. In the last part of the study, a questionnaire was applied to the managers of Iraqi banks, to investigate whether internal control and its components, had effect on improving the financial performance of banks. As a result of the analyses, it has been concluded that the control environment, risk assessment, control activities, information and communication and monitoring which constitute the components of internal control, positively affect the financial performance of the banks.