Mir Celal Paşayev'in hikâyelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in mir Celal Paşayev's stories
  1. Tez No: 719598
  2. Yazar: ÜMİT ALACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mir Celal Paşayev, Azerbaycan edebiyatının sayılı yazarlarından biridir. Mir Celal Paşayev, 1928 yılından itibaren drama, şiir ve hikâye türlerinde eserler verir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, yazarın yaşamı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgileri içermektedir. Eserlerinde insan başta olmak üzere tüm sosyolojik ve psikolojik meseleleri aynı hassasiyetle ele alan Mir Celal Paşayev, ağırlıklı olarak kadın ve çocukları merkeze koyar. Azerbaycan edebiyatında, insanlarının farklı yönlerini, onların duygu dünyalarını incelikle işler. Çalışmamızın merkezini oluşturan ikinci bölümde yazarın hikâyeleri, hikâye tekniği ve izleksel kurgu açısından incelendi. Hikâye tekniği yönünde yaptığımız incelememizde teorik kaynaklardan faydalanıldı. Yapı incelemesi; romanın kimliği, bakış açısı / anlatıcı düzlemi, olay örgüsü, zaman, mekân ve kişiler dünyası olmak üzere altı yapı unsuru üzerinden ele alındı. İzleksel kurgunun incelenmesinde ön plana çıkan tema ve izlekler felsefe, sosyoloji, Marksizm, psikoloji disiplinlerinden faydalanıldı. Çalışmamızın sonuç bölümünde Mir Celal Paşayev'in hikâyeciliği hakkında genel bir değerlendirme yapıldı. Kaynakça bölümünde ise çalışmanın hazırlandığı süreçte yararlanılan kaynakların listesi sıralandı. Bunların yanı sıra Mir Celal Paşayev ile ilgili belge ve yazara ait fotoğraflar çalışmanın sonuna eklendi.
Özet (Çeviri)
Mir Celal Paşayev is one of the few authors of Azerbaijani literature. Mir Celal Paşayev has been producing works in the genres of drama, poetry and story since 1928. Our study consists of two parts. The first part contains information about the life, literary personality and works of the author. Mir Celal Paşayev, who deals with all sociological and psychological issues, especially human, with the same sensitivity in his works, puts women and children in the center. In Azerbaijani literature, he elaborates the different aspects of its people and their emotional worlds. In the second part, which is the center of our study, the stories of the author were examined in terms of story technique and thematic fiction. Theoretical sources were used in our investigation of the story technique. Structure review; The novel's identity, perspective / narrator plane, plot, time, space, and the world of people were discussed through six structural elements. The themes and themes that come to the fore in the examination of the spatial fiction, philosophy, sociology, Marxism, and psychology were used. In the conclusion part of our study, Mir Celal Paşayev's storytelling was evaluated. In the bibliography section, the list of the sources used in the process of preparing the study was listed. In addition to these, the document about Mir Celal Paşayev and the photographs of the author were added to the end of the study.