Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Tokat ili doğal ve kültürel turizm değerlerine yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examining the knowledge levels of secondary school 8th grade students on natural and cultural tourism values in Tokat
- Tez No: 719627
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Tokat ili doğal ve kültürel turizm değerlerine yönelik bilgi düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırma 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Tokat ilçe merkezinde bulunan toplam 517 tane 8. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Örneklemin seçilmesinde kolayda örneklem türü kullanılmıştır. Araştırmada Çetin ve Gürgil (2014) tarafından geliştirilen doğal ve kültürel miras farkındalık anketinin kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Uygulanan anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yer alan kişisel bilgi formunda öğrencilere ait cinsiyet, anne ve baba eğitimi, ikametgâh, gelir, öğrencilerin turizme yönelik ders alma durumları ve gezi katılım düzeyleri tespit edilirken ikinci bölümde ise öğrencilerin turizm tercihlerine yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde alan uzmanları doğrultusunda hazırlanmış olan 25 maddelik Tokat ilinin doğal ve kültürel turizm değerleri hakkındaki bilgi testinden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerine ilişkin frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (x̄) değerleri kullanılmış, hazırlanan başarı testinin madde güçlük ve madde ayırt edicilik değerlerinin hesaplanmasında Excel programından yararlanılmıştır. Değişkenlerin durumuna göre cinsiyet, turizm ders alma, gezi katılım durumlarına yönelik SPSS 20.0 paket programı aracılığıyla t-testi; ikametgâh, anne ve baba eğitim, gelir, turizm tercihleri değişkenine ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin Tokat ili doğal ve kültürel değerlere yönelik bilgilerinin cinsiyet, ikametgâh, gelir, turizm gezi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığın oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin Tokat iline ait bilgi testinden alınan puanların yüksek olmadığı, Tokat'a ait doğal ve kültürel değerlere yönelik bilgilerinin orta seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda 8. sınıf öğrencilerinin doğal ve kültürel mekânlara (Müze, Han, Hamam, Medrese, Şelale vb.) yönelik birebir gezi-gözlem düzenlemeleri yapılabilir. Öğrencilerin bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla sanal gezi altında yapılan gezilere online da olsa öğrencilerin aktif katılımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the knowledge of the 8th grade students about the natural and cultural tourism values of the province of Tokat in terms of various variables. This research, which was carried out using the general survey model, which is one of the quantitative research methods, was carried out with a total of 517 8th grade students in the city center of Tokat in the 2021-2022 academic year. Easy sample type was used in the selection of the sample. The natural and cultural heritage awareness questionnaire personal information form developed by Çetin and Gürgil (2014) was used in the research. The applied questionnaire consists of 3 parts. In the personal information form in the first part, the students' gender, mother and father education, residence, income, the status of the students taking tourism courses and the level of participation in the trips were determined, while the tourism preferences of the students were included in the second part. Finally, the third part consists of a 25-item knowledge test about the natural and cultural tourism values of the province of Tokat. For the purpose of the study, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (x̄) related to the demographic characteristics of the students participating in the research were used, and Excel program was used to calculate the item difficulty and item discrimination values of the prepared achievement test. According to the status of the variables, t-test for gender, taking tourism lessons, participation in trips; One-way analysis of variance (ANOVA) was performed on the variable of residence, mother and father education, income, tourism preferences. As a result of the research, it was concluded that there is a significant difference in the knowledge of secondary school 8th grade students about the natural and cultural values of Tokat province according to gender, residence, income, tourism trip variables. It was concluded that the scores of the students in the knowledge test of the province of Tokat were not high, and their knowledge of the natural and cultural values of Tokat was at a moderate level. In this context, 8th grade students; One-to-one excursion-observation arrangements can be made for natural and cultural places (Museum, Inn, Turkish Bath, Madrasa, Waterfall, etc.). In order to increase the knowledge level of the students, active participation of the students should be ensured in the trips made under the virtual tour, even if it is online.