Kronik miyofasiyal boyun ağrısı olan hastalarda enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu ve/veya egzersizin ağrı, postural denge, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of instrument-assisted soft tissue mobilization and / or exercise on pain, postural balance, sleep and quality of life in patients with chronic myofascial neck pain
- Tez No: 719672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAVAŞ TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik miyofasiyal boyun ağrısı (KMBA) olan hastalarda, enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonu (EDYDM) ve/veya egzersizin ağrı, postural denge, uyku ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya 30 – 50 yaş arası KMBA olan 36'sı kadın, 36'sı erkek toplam72 hasta dahil edildi. Hastalar randomize EDYDM grubu, egzersiz grubu ve plasebo grubu olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri Olgu Rapor Formu ilekaydedildi. EDYDM grubuna sadece EDYDM, egzersiz grubuna ev egzersiz programı, kontrol grubuna ise plasebo EDYDM uygulandı. Ağrı şiddeti, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, denge Dört Adım Kare Testi (DAKT) ve Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT) ile, uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile, yaşam kalitesi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Ölçümler tedavi öncesi vesonrasında tekrarlandı. Çalışmada etkileşim etkisini test etmek için çift yönlü ANOVA analizi yapıldı ve testlerden elde edilen sonuçlar p0,05) Çalışma sonucunda EDYDM ve egzersiz grubunda VAS, DAKT, TAÜDT, PUKİ ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeklerinin alt parametrelerinde anlamlı gelişmeler görülürken, plasebo grubunda anlamlı bir fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to investigate the effects of instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) and / or exercise on pain, postural balance, sleep and quality of life in patients with chronic myofascial neck pain (CMNP). A total of 72 patients, 36 females and 36 males, with CMNP between the ages of 30 and 50 years were included in the study. The patients were divided into 3 groups as randomized IASTM group, exercise group and placebogroup.Demographic and physical characteristics of the individuals were recorded with the Case Report Form. Only IASTM was applied to the IASTM group, home exercise program to the exercise group, and placebo IASTM to the control group. Pain severity was assessed using Visual Analogue Scale (VAS), balance was assessed using Four Step Square Test (FSST) and the One-leg Stand Test (OLST), sleep quality was assessed using Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), while assessment of quality of life was done using SF-36) Quality of Life Scale. The measurements were repeated before and after the study. In order to test the interaction effect in the study, two-way ANOVA analysis was performed and the results obtained from the tests were considered statistically significant at p0.05). As a result of the study, significant improvements were observed in the sub-parameters of the VAS, FSST, OLST, PSQI and SF-36 quality of life scales in the IASTM and exercise group, but no significant results were obtained in the placebo group.