Kurumsal itibar algısı ve kurumsal iletişim etkililik ilişkisi: Selçuk Üniversitesi örneği
The relationship between corporate reputation perception and corporate communication effectiveness: The case of Selçuk University
  1. Tez No: 719715
  2. Yazar: OZAN KIRMIZITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, makineleşme ile üretim yapmak kolaylaşmış, ürün ve hizmet sağlayıcıları artmıştır. Bu artışla birlikte kurumlar kendi ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarabilmek için çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu girişimlerden biri, kurumsal iletişim kanallarını kullanarak kurumu, kurumun ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine duyurmak olmuştur. Aynı ürünü birden çok firma ürettiği için tüketiciye marka seçimi yapma zorunluluğu getirmiştir. Bu durumda firmalar sadece kurumsal iletişimin ürün ve hizmet satışında yeterli olmadığını anlamış ve kurumsal itibar üzerine çalışmalar yaparak kendilerini hedef kitleleri gözünde diğer kurumlardan ayırmaya çalışmışlardır. Kurumsal itibar ve kurumsal iletişime değer vermeye başlayan kurumlar, itibarlarını kaderine terk etmektense o itibarı yönetme girişiminde bulunmuşlardır. Böylelikle hedef kitleleri gözünde daha iyi bir konuma getirilmişlerdir. Kendilerini doğru ifade edebilmek, hedef kitlelerine kendilerini hatırlatmak, ürün ve hizmetlerini duyurabilmek için de kurumsal iletişim çalışmalarına önem vermişlerdir. Son zamanlarda bilimsel çalışmalara konu olan ve üzerinde sıkça durulan kurumsal itibar ve kurumsal iletişim konusu birçok farklı başlık altında araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada da Selçuk Üniversitesi örnekleminde, kurumsal itibar algısı ve kurumsal iletişim arasındaki etkililik ilişkisi incelenmiştir. Yapılan analizlere göre kurumsal iletişimin kurumsal itibarı pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, production with mechanization has become easier and product service providers have increased. With this increase, the institutions have made various initiatives to bring their products and services to the forefront. One of these initiatives has been to announce the institution, the products and services of the institution to its target audience using corporate communication channels. Since multiple companies produce the same product, it has been obligatory to make a brand selection in the consumer. In this case, the companies understood that only corporate communication was not sufficient for the sale of products and services and tried to separate themselves from other institutions in the eyes of the target audienceby working on corporate reputation. Institutions that began to value corporate reputation and corporate communication have attempted to manage that reputation rather than abandon their reputation. Thus, they were put in a better position in the eyes of the audience. They also attached importance to corporate communication efforts in order to express themselves correctly, to remind their target audiences, and to announce their products and services. The subject of recent scientific studies and the subject of corporate reputation and corporate communication, which is frequently focused on, has been investigated under many different topics. In this study, the relationship between institutional reputation perception and corporate communication was examined in the example of Selcuk University. According to the analysis, it was concluded that corporate communication positively affects corporate reputation.