Geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş sürecinde eğlence algısının dönüşümü: Güldürü örnekleri üzerine kuşaklar arası bir karşılaştırma
Transformation of entertainment perception in transition from traditional media to new media: An intergenerational comparison on examples of humor
- Tez No: 719714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, İşletme, Radio and Television, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eğlence, insan hayatının en önemli dinamiklerinden birini oluşturmaktadır. Güldürü ve mizah da eğlencenin olmazsa olmasıdır. Eğlence ve mizah içinde bulundukları koşullara ve zamana göre farklılıklar göstermektedir. Hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisinde olan dünyamızda eğlencede bu değişim ve dönüşümden nasibini almaktadır. Bu çalışmada farklı zaman diliminde yaşayan bireylerin oluşturduğu Baby Boomers, X, Y ve Z kuşaklarının değişen eğlence algıyla birlikte eğlenceye bakış açılarının nasıl olduğu, en çok kimlere güldükleri, eğlenmek veya gülmek için hangi medya aracını kullandıkları, eski ve yeni komedi arasındaki benzerlik veya farklıkların neler olduğu ve kuşaklara göre komedi ve mizahın günlük yaşamdaki yeri araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin fenomenoloji deseni kullanılmış olup yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile Karabük ilinde yaşan Baby Boomers, X, Y ve Z kuşaklarıyla gerçekleştirilmiş olup veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda kuşaklar farklı olsa bile eğlenceye bakış açılarının aynı olduğu, Z kuşağının eğlenmek için geleneksel medya araçlarından çok yeni medya araçlarını kullandığı, mizahın kuşaklar arasında farklıklar yarattığı, eski ve yeni komedi arasında içerik, dil ve samimiyet yönünden farklılıkların olduğu, komedi ve mizahın günlük hayatın değişmez bir parçası olduğu ve tüm kuşaklarda komedi deyince akla gelen ilk ismin ağırlıklı olarak Kemal Sunal olması kuşaklar değişse bile insanı güldüren isimlerin değişmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entertainment is one of the most important dynamics of human life. Humor and humor are also essential for entertainment. Entertainment and humor differ according to the conditions and times in which they are found. In our world, which is in a rapid change and transformation, entertainment gets its share from this change and transformation. In this study, Baby Boomers, X, Y and Z generations, who live in different time periods, how their perspectives on entertainment together with the changing entertainment perception, who they laugh at the most, which media tool they use to have fun or laugh, what are the similarities or differences between old and new comedy. and the place of comedy and humor in daily life according to generations has been researched. In the research, the phenomenology pattern of the qualitative research method was used, and the semi-structured interview method was carried out with Baby Boomers, X, Y and Z generations living in Karabük, and the data were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, even though the generations are different, their perspectives on entertainment are the same, the Z generation uses new media tools rather than traditional media tools for entertainment, humor creates differences between generations, there are differences between old and new comedy in terms of content, language and sincerity, comedy and humor are used in daily life. It has been concluded that the first name that comes to mind when it comes to comedy in all generations is Kemal Sunal, and even though the generations change, the names that make people laugh do not change.