Science teachers' topic specific pedagogical content knowledge related to human body systems
Fen bilimleri öğretmenlerinin vücudumuzdaki sistemler konusuna özgü pedagojik alan bilgileri
  1. Tez No: 719726
  2. Yazar: ELİF KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu çalışma, deneyimli fen bilimleri öğretmenlerinin vücudumuzdaki sistemler (sindirim, dolaşım, solunum ve boşaltım sistemi) konusundaki pedagojik alan bilgilerini (PAB) ve konu alan bilgilerini araştırmıştır. Araştırmaya aynı özel okuldan deneyimli iki kadın fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Araştırma deseni olarak nitel metodolojinin bir türü olan durum çalışması kullanılmıştır. Veriler, içerik gösterim (CoRe) soruları, bilimin doğası hakkında görüşler anketi ve vücudumuzdaki sistemler alan bilgisi sorularını içeren yarı yapılandırılmış ön görüşme sorularının yanı sıra sınıf gözlemleri, öğretmenlere ait çizimler ve son görüşme mülakatlarıyla toplanmıştır. Çalışma, katılımcıların sindirim, dolaşım, solunum ve boşaltım sistemi hakkında bilgi sahibi olduklarını ve insan vücudunu oluşturan organlar ve sistemler arasında bir bütünlük ve işbirliği olduğunu vurgulayarak vücudumuzdaki sistemleri karmaşık bir sistem olarak algıladıklarını göstermektedir. Ayrıca katılımcı öğretmenler, kanunların değiştirilemez olduğundan bahsederek, bilimin değişebilir doğası hakkında çelişkili açıklamalar yapmışlardır ve vücudumuzdaki sistemler konusuna bilimin doğasını entegre etmekte zorlanmışlardır. PAB sonuçları, katılımcıların temel hedeflerinin konu hedefleri ve okul hedefleri olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenler vücudumuzdaki sistemler konusunda müfredattaki yatay ve dikey ilişkiler hakkında bilgi sahibilerdir. Katılımcı öğretmenler vücudumuzdaki sistemlerin fen bilimleri müfredatındaki yeri ve ilgili kazanımlar hakkında bilgili olmalarına rağmen ders anlatımlarında kazanımları ve sınırlandırmaları aşan bilgiler vermişlerdir. Öğretmenler öğrencilerin öğrenme gereksinimlerinin farkındadırlar. Ayrıca, katılımcıların analojiler, konuya özgü çizim, günlük yaşam örnekleri ve modelleme kullanarak konuya özel stratejiler geliştirdikleri tespit edilmiştir. Öğretmenler geleneksel değerlendirme yöntemlerini tercih etmiş ve hem süreç hem sonuç değerlendirmesinden yararlanmıştır. Sonuç olarak, bilimin doğası uygulamasını içeren bir mesleki gelişim programının geliştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu program, vücudumuzdaki sistemler kapsamında bilimin doğası hedeflerini, konuya özel öğretim ve değerlendirme stratejilerini içermelidir.
Özet (Çeviri)
This study investigated experienced science teachers' pedagogical content knowledge (PCK) and subject matter knowledge (SMK) about human body systems (HBS) (digestive, circulatory, respiratory, urinary system). Two female experienced science teachers from the same private school participated in the study. A case study, a type of qualitative methodology, is used as a research design. Data were collected from semi-structured pre-interviews including Content Representation (CoRe) questions, VNOS-C questionnaire, HBS Questions, classroom observations, teachers' documents, and post-interview. Results of the study show that participants were knowledgeable about the digestive, circulatory, respiratory, and urinary systems. They understand the human body system as a complex system by referring to integrity and cooperation among organs and systems that constitute a human body. Moreover, participant teachers had inconsistent explanations about tentative NOS by mentioning laws are unchangeable. They also did not implement NOS in the context of human body systems. Results of the PCK revealed that participants' central goals were subject matter goals and schooling goals. Moreover, they were knowledgeable about objectives and the place of the HBS in the science curriculum as well horizontal and vertical relationships. However, they went beyond the science curriculum by mentioning limitations. They were aware of the requirements of students' learning. Participants used analogies, drawing, daily life examples, and modeling as topic specific strategies. Teachers preferred traditional assessment methods and benefited from both formative and summative assessments. Eventually, a professional development program including NOS implementation is recommended. This program should include NOS objectives, topic-specific instructional and assessment strategies regarding NOS regarding HBS.