Investigation of science teachers' topic-specific pedagogical content knowledge regarding climate, weather and seasons: from the dual perspective
Fen bilimleri öğretmenlerinin iklim, hava ve mevsimler ile ilgili konuya özgü pedagojik alan bilgilerinin ikili perspektiften incelenmesi
- Tez No: 719725
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 651
Özet
Bu çalışma, deneyimli fen bilimleri öğretmenlerinin mevsimler, hava ve iklim konularına ilişkin konu alan bilgileri ile pedagojik alan bilgilerini ikili perspektifi ele alarak araştırmayı amaçlamıştır. Bu tekli durum çalışmasında örneklemi devlet okullarında görev yapan üç fen bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Veriler, ön görüşme, son görüşme, sınıf gözlemleri ve öğretmen belgeleri aracılığıyla toplanmıştır. Konu alan bilgilerine ilişkin sonuçlar, iklim değişikliği, küresel ısınma ve sera etkisine kıyasla mevsimler, hava ve iklim temel kavramları hakkında daha bilgili olduklarını göstermiştir. Bilimin doğasına ilişkin konu alan bilgileri ise eksik bulunmuştur. Pedagojik alan bilgilerine ilişkin sonuçlar, öğretmenlerin fen öğretimi yönelimlerinin müfredatla ilgili kazanımları öğretme ve öğrencileri lise giriş sınavına hazırlama olarak bulunmuştur. Tüm kazanımların, konunun müfredattaki yatay ve dikey ilişkilerinin ve ayrıca duyuşsal hedef olarak ikili perspektif kavramının farkında oldukları görülmüştür. Öğrencilerini çevre sorunları hakkında bilgilendirmeyi ve bu sorunları önlemeye yönelik eyleme yetkin vatandaşlar olmayı (yani ikili perspektif) ele aldıkları görülmüştür. Öğrencilerin ön koşul bilgileri hakkında bilgi sahibi oldukları ve bazı öğrenme güçlüklerini ve kavram yanılgılarını fark ettikleri, ancak bunları aşmak için genellikle öğretmen merkezli yöntemleri tercih ettikleri görülmüştür. Öğretim stratejileri ve değerlendirme konusundaki bilgilerinin genellikle geleneksel yöntemlerle sınırlı olduğu bulunmuştur. Hizmet içi öğretmenlerin pedagojik alan bilgilerini geliştirmek için mevsimler, hava ve iklim konularını içeren bilimin doğası bilgileri ile birlikte konu alan bilgilerinin ele alındığı bir mesleki gelişim programı tasarlanmalıdır. Ayrıca öğretmenler, öğrencileri toplum adına eylemden yetkin vatandaşlar olarak yetiştirmeye yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate experienced science teachers' subject matter knowledge (SMK) containing syntactic and substantive knowledge and pedagogical content knowledge (PCK) regarding the seasons, weather and climate addressing the dual perspective. In this single case study, three science teachers who worked on public schools constituted the sample. Data were gathered via pre-interview, post-interview, classroom observations and teacher documents. Findings regarding teachers' substantive knowledge indicated that they were knowledgeable about the basic concepts of seasons, weather and climate compared to climate change, global warming and greenhouse effect. Their syntactic knowledge, however, were found as deficient. Teachers' PCK regarding science teaching orientations were found as teaching curriculum objectives and preparing students to high school entrance exam. They were aware of all objectives, horizontal relations, and vertical relations in curriculum. The concept of dual perspective also was mentioned as affective goals; in various degrees, they addressed informing students about environmental problems, and being action competent citizens toward preventing these problems (i.e., dual perspective as an objective). They were knowledgeable regarding students' prerequisite knowledge, and they noticed the some of students' learning difficulties and misconceptions, but many have preferred teacher-centered methods to overcome them. Their knowledge of instructional strategies and assessment were generally limited to traditional methods. A professional development program should be designed to improve in-service teachers' PCK in which substantive knowledge is handled together with syntactic knowledge including seasons, weather and climate topic. Besides, teachers should be directed to raise students to become action competent citizens on behalf of the society.