Konkordatonun rehinli alacaklara etkisi
The effect of concordat on pledged receivables
  1. Tez No: 719733
  2. Yazar: DİLAR KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türk hukuk sistemimiz de 4949 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Dair Kanunu'un 30.07.2003 tarihi ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte iflasın ertelenmesi kurumu İcra ve İflas Hukuku alanında aktif bir şekilde rol almaya başlamıştır. Ancak iflasın ertelenmesi kurumu günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile beraber istenilen şekilde ihtiyaçlara cevap vermemesi sonucunda 7101 sayılı Kanun ile 15.03.2018 tarih itibari ile yürürlükten kaldırılmıştır. İflasın ertelenmesi kurumunun yürürlükten kaldırılması ile birlikte konkordato kurumu artık pratikte yerini almaya başlamıştır. Konkordato, hukukumuzda aslında hep var olan bir sistem olarak karşımıza çıkmakta idi. Ancak hukuk sistemimizde iflasın ertelenmesinin daha çok tercih edilmesinden dolayı konkordatonun bu sebeple hep geri planda kalması söz konusu olmuştur. Konkordato, İcra ve İflas Kanunumuzun onikinci babının 285 ve 309 maddeleri arasında düzenlenmiştir.Tez çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Tezimin ilk kısmında Kanun koyucunun konkordato ile ilgili yapmış olduğu eski ve yeni düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Tezimin ikinci kısmında ise, rehinli alacakların İcra ve İflas Kanunumuzda düzenlenen maddeler ışığında Yargıtay kararları, doktrindeki görüşler ve kendi eleştirilerimle birlikte ele alınıp ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our Turkish legal system, with the Law No. 4949 Amending the Execution and Bankruptcy Law, published in the Offical Gazette on 30.07.2003, the institution of postponing bankruptcy began to play an active role in the field of Enforcement and Bankruptcy Law. However, the institution of postponing the bankruptcy was abolished as of 15.03.2018 with the Law No. 7101 as a result of not responding to the needs in the desired way with the developing technology in today's conditions. With the abolition of the institution of postponement of bankruptcy, the institution of concordat has now begun to take its place in practice. Concordat actually has always existed in our law as a system. However, since the postponement of bankruptcy is preferred more in our legal system, the concordat has always remained in the background fort his reason. Concordat is regulated between articles 285 and 309 of the twelfth chapter of our Law on Execution and Bankruptcy. My thesis consists of two parts. In the first part of my thesis, the old and new regulations made by the legislator regarding the concordat are compared. In the second part of my thesis, the provisions that the pledged receivables are subject to in our Execution and Bankruptcy Law are discussed and analyzed. The effect of the concordat, which is the main subject of my study, on the pledged receivables, in the light of the articles regulated in our Execution and Bankruptcy Law, the decisions of the Supreme Court, together with the views in the doctrine and my own criticisms, are examined in detail.