Nadine Labaki filmlerinin feminist film teorisi çerçevesinde incelenmesi
An analysis of Nadine Labaki's films within the framework of feminist film theory
  1. Tez No: 719738
  2. Yazar: İREM YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
İç savaş filmlerinden oluşan bir arşiv olmaktan çıkıp endüstrileşmeye çalışan Lübnan sineması yetiştirdiği Ziad Doueiri, Maroun Bagdadi ve Jocelyne Saab gibi yönetmenlerle son dönem dünya sinemasında ön plana çıkmaktadır. Ülke yönetmenleri içinde Nadine Labaki özellikle 2018 yılında Cannes Jüri Özel Ödülü'nü aldığı filmi Kefernahum ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Labaki filmlerinde işlediği kadın ve çocuk hikayeleri ile diğer Lübnanlı yönetmenlerden ayrılırken aynı zamanda ülke sinemasına da tematik yenilikler getirmiştir. Feminist filmler, eril bakışın klasik anlatısını yıkıma uğratarak kadın hikâyelerini kadın bakış açısıyla sunan üretimlerdir. Eserlerinde kadın hikayeleri sunması, Labaki'nin feminist bir yönetmen olarak nitelendirilmesine yol açsa da bir yönetmenin veya filmin feminist olması için kadın hikâyeleri anlatmaktan başka özelliklere de sahip olması gerekir. Bu çalışma Labaki filmlerinin daha detaylı incelemesini sunarak yönetmenin feminist bir yönetmen olup olmadığını ve filmlerinin sadece konu olarak değil diğer özellikleriyle de feminist sinema kapsamına dahil edilip edilemeyeceğini araştırmaktadır. Bu doğrultuda Labaki'nin yönetmenliğini yaptığı uzun metraj filmleri feminist film teori bağlamında incelenecektir. Bu incelemede ise filmlerindeki cinsiyet hiyerarşisi temsili, göstergebilim yöntemiyle ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Lebanese cinema, which has been trying to industrialize rather than being an archive of civil war films, comes to the fore in the world cinema with its directors, such as Ziad Doueiri, Maroun Bagdadi and Jocelyne Saab, recently. Among the country's directors, Nadine Labaki has managed to attract attention especially with her latest film Capernaum, for which she received the Cannes Special Jury Award in 2018. Differing from other Lebanese directors with the stories of women and children in her films, Labaki brought thematic innovations to Lebanese cinema. Feminist films are productions that present women's stories from women perspective by destroying the classical narrative of the male gaze. Although the women's stories that Labaki presents in her works causes her to be described as a feminist director, a director or a film needs to have other characteristics to be feminist. By presenting a more detailed analysis of Labaki's films, this study investigates whether she is a feminist director and whether her films can be included in the scope of feminist cinema with not only their subject but also other features. In this direction, the feature films directed by Labaki will be examined in the context of feminist film theory. In the examination, the gender hierarchy in her films will be analyzed with the method of semiotics.