İş ilişkilerinde ayrımcılık yasağı
The prohibition of discrimination in employment relations
- Tez No: 719737
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ UGAN ÇATALKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 330
Özet
Eşitlik ilkesinden ayrı düşünülemeyen ayrımcılık yasağı, insan onurunun dokunulmazlığını korumaya yönelen ve eşitlik ilkesini somutlaştıran bir niteliğe sahiptir. Çalışma hayatında ayrımcılıkla mücadele için ulusal ve uluslararası hukuk bağlamında getirilen çeşitli düzenlemeler işçinin zayıf tarafını oluşturduğu iş ilişkileri için oldukça önemlidir. Çalışmamızda ayrımcılık yasağının genel çerçevesi ile birlikte işverenin eşit davranma borcu ile olan bağlantısı, ayrımcılık yasağının iş ilişkilerinin farklı aşamalarındaki varlığı incelenmiş, iş hukuku bağlamında ayrımcılık yasağının denetim ve yaptırım mekanizmalarına değinilmiş ve mevcut düzenlemelerin bir eleştirisi yapılmıştır. Çalışmamızın neticesinde mevcut düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesi ve düzenlemelerin geliştirilmesi yönünde çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prohibition of discrimination, which cannot be thought of separately from the principle of equality, has a quality that aims to protect the inviolability of human dignity and embodies the principle of equality. Various regulations that have been made in national and international law to combat discrimination in working life carry significant importance for employment relations where the employee is the weak side. In our study, the general framework of the prohibition of discrimination, its existence in different stages of employment relations, and its connection with the obligation of equal treatment have been examined. In the context of labour law, the control and sanction mechanisms of the prohibition of discrimination have been mentioned, and the existing regulations have been criticized. As a result of our study, various suggestions have been made to eliminate the deficiencies in the existing regulations and to improve them.