Analysis of a cracked laminated glass plate under low temperature
Düşük sıcaklık altında çatlaklı tabakalı cam plaka analizi
  1. Tez No: 719758
  2. Yazar: TAYFUN İNİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Monolitik cam, kırılma mekaniği kapsamında iyi bilinen kırılgan bir malzemedir. Mikroskobik yüzey kusurlarının varlığı ve geometrik özellikleri nedeniyle, son kırk yıldan beri lamine cam, monolitik cama göre tercih edilmektedir. Bir yandan, başlangıçta, PVB (polivinil bütiral), mekanik koşullar altında lamine camın doğrusal olmayan davranışının önemli bir etkisi olarak kabul edilmedi. Sonrasında, PVB'nin lamine cam için yapılan gerilme analizleri için çok önemli bir parçası olduğu açıkça ancak görülmüştür. Mekanik koşula ek olarak, sıcaklık değişimi lamine cam levhanın gerilme davranışını, özellikle çatlak sonrası tepki özelliklerini etkileyeceği belirtilmelidir. Bu çalışmada, çatlaklı lamine cam dairesel plakaların eğilme davranışı üzerindeki düşük sıcaklık etkisinin incelenmesi hem deneysel hem de sayısal olarak yapılmıştır. Çatlaksız ve yüzey çatlağı olan dairesel plakalarda PVB kalınlığının etkisi farklı yükleme ve ısıl koşullar altında incelenmektedir. Ayrıca, çatlak lamine cam dairesel plakaların serbest titreşim performansı da plaka davranışını anlamak için ele alınmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki : (i) -85 ile -100°C aralığında olan ara katman kalınlıkları 0.38 ve 0.76 mm olan plakların normal gerilme ve sehim değerleri ani yükselmektedir. (ii) Ara katman kalınlığı 1.52 mm olan çatlak plakanın, sıcaklığın düşmesi etkisiyle -85 °C sıcaklığa kadar doğrusal olarak değişmektedir. (iii) Gerinim enerjisi ile ara katman kalınlıkları arasında doğrusal oran vardır. Bununla birlikte ikisi azaldıkça kayma gerilmesi de azalmaktadır. (iv) Üç farklı katmana sahip plakanın, serbest titreşim karakteristiği ile arasında etki açıkça gözlenmektedir
Özet (Çeviri)
Monolithic glass is generally known brittle material with its characteristic fracture strength. Due to the existence of surface cracks and their geometrical properties, laminated glass has been more preferable than monolithic glass since past four decade. On one hand, in the beginning, PVB (polyvinyl butyral) did not considered as a major effect of nonlinear behavior of laminated glass under mechanical conditions. On the other hand, later, it has been clearly seen that PVB is very important part of the laminated glass unit to compute failure stress analysis. In addition to the mechanical condition, variation of temperature influences stress behavior of laminated glass plate, especially post-crack response characteristics. Despite some advancements accomplished, more progress is still required to understand temperature effects on strain field behavior and fundamental vibration characteristics of cracked laminated plates. Today, the usage of laminated glass in structural designed process is quite common. Because of its nonlinear behavior, detailed studies gain importance to investigate the PVB effect on laminated glasses. In this study, low temperature effect on deflection behavior of a cracked laminated glass circular plates is considered both experimentally and numerically. For the circular plates with no-crack and with a surface crack, effect of PVB thickness is examined under different loading and thermal conditions. Also, free vibration behavior of a cracked laminated glass circular plates are also considered to understand the deflection behavior clearly. Results show that (i) there are sharp rising values of major normal stress and deflection for both interlayer thicknesses of 0.38 and 0.76 mm in the range of -85 to -100C, (ii) for cracked plate with 1.52 mm interlayer thickness, decreasing temperature gives approximately linear variations for the stress and deflection up till temperature of -85C, (iii) in the same way as strain energy, decreasing interlayer thickness decreases shear stress, (iv) crack effect on free vibration characteristics are clearly observed for all three interlayer thicknesses.