Yenilenebilir enerji ve tüketicilerin yenilenebilir elektrik enerjisi için ödeme istekliliği: Yalova örneği
Renewable energy and consumers' willingness to pay for renewable electricity energy: Yalova example
  1. Tez No: 719759
  2. Yazar: FURKAN GİRAY DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanlık için büyük önem taşıyan enerji, sanayi devrimiyle beraber ülkeler için vazgeçilmez bir kriter olmuştur. Enerjinin bu kadar önemli olmasında, enerji arz ve talebi büyük önem taşımaktadır. Enerjinin talebi, gelir, nüfus, sanayileşme ve teknolojik ilerlemeler gibi unsurlara bağlı olarak sürekli artış göstermektedir. Rezervi sınırlı olan fosil enerji kaynakları ise azalmaktadır. Ayrıca fosil enerji kaynaklarının kullanımından ötürü doğaya salınan CO2 emisyonu, ekolojik sistem üzerinde geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olmaktadır. Bu sebepler ışığında sürdürülebilir kalkınmanın devamlılığı için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilmelidir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelini, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik politikaları inceleyerek, uygulanan politikaların sürdürülebilir büyüme açısından ülkeye katkılarını gözlemlemek ve tüketicilerin yenilenebilir elektrik enerjisi için ödeme istekliliğini araştırmaktır. Çalışmada Yalova ili kentsel alanında yaşayan on sekiz yaş ve üzerindeki 549 tüketiciden 2021 yılı Ocak ve Temmuz dönemi için anket yoluyla elde edilen veriler kullanılarak sıralı probit regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon modelinde yer alan değişkenlerden, bireyin eğitim düzeyi arttıkça fazladan ödeme istekliliğinde artış gösterdiği tespit edilmiştir. Bireyin esnaf olması ile fazladan ödeme istekliliği arasında pozitif ilişki tespit edilirken, bireyin emekli olmasıyla fazladan ödeme istekliliği arasında negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy, which is of great importance for humanity, has become an indispensable criterion for countries with the industrial revolution. For energy to be so important, energy supply and demand are of great importance. Demand for energy: It is constantly increasing depending on factors such as income, population, industrialization and technological advances. Fossil energy resources, whose reserves are limited, are decreasing. In addition, CO2 emissions released into nature due to the use of fossil energy sources cause irreversible damage to the ecological system. In the light of these reasons, the use of renewable energy resources should be encouraged for the continuity of sustainable development. The aim of the study is to examine the renewable energy resources potential of Turkey, what the policies for the development of renewable energy resources are, to observe the contribution of the implemented renewable energy policies to the country in terms of sustainable growth, and to investigate the willingness of consumers to pay for renewable energy. Among the variables in the regression model; It has been determined that as the education level of the individual increases, the willingness to pay extra increases. While a positive relationship was found between the individual's being a tradesman and his willingness to pay extra, a negative relationship was found between the retirement of the individual and his willingness to pay extra.