Reklam ve görsel tasarım bağlamında marka stratejileri
Brand strategies in the context of advertising and visual design
- Tez No: 719757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZTÜRK GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İşletme, Fine Arts, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda rekabet ortamındaki mücadelenin çetinleşmesinin doğal bir sonucu olan ürün çeşitliliğinde yaşanan artış ile birlikte pazarda tüketicilerin dikkatini çekebilmek markalar için eskiye nazaran daha zor bir hal almıştır. Tüketim algısının normalleşmesi ve günlük rutin haline dönüşmesiyle, firmalar tüketicileri kendilerine yöneltebilmek adına stratejiler geliştirmenin haklı çabasına girmişlerdir. Günümüz internet çağında her anı reklam ve marka görerek geçen tüketiciler için karar sürecinde etkili olan reklam ve görsel tasarım, markalar için de vazgeçilmez bir unsurdur. Markalar hedeflerindeki tüketicilere, ekseriyetle reklamlar sayesinde ulaşabilmektedir. Belli bir bedel karşılığında ve kitle iletişim araçlarının da yardımıyla markaların potansiyel müşterileriyle iletişim kurabilmesini sağlayan reklam, marka ve tüketici arasında köprü görevi gören en önemli araçtır. Tüketici, artan çeşitlilik karşısında tercih edeceği ürünü, ürünün dış görünüşüne ve tasarımsal yönüne göre tercih etmektedir. Konunun önemi göz önüne alındığında, reklam, görsel tasarım ve markanın birlikte anlatıldığı kaynak sayısının yeterli düzeyde olmadığı açıkça görülmektedir. Araştırma bağlamında; kavramlar ve örnekler ile reklam, devamında kavramsal yönü ve uygulama alanlarıyla görsel tasarım ve aynı şekilde marka kavramı incelenerek bu üç kavramın ışığında da marka stratejileri örneklerle araştırılmıştır. Ayrıca bu tezin; reklam, görsel tasarım, marka ve marka stratejileri alanlarına ilgi duyan ya da bu alanları araştıran araştırmacılara yardımcı bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in product diversity, which is a natural result of the intensification of the struggle in the competitive environment in recent years, it is necessary for brands to attract the attention of consumers in the market. With the normalization of consumption perception and it's transformation into daily routine, companies have made a rightful effort to develop strategies in order to direct consumers to themselves. Advertising and visual design, which are effective in the decision process for consumers who spend every moment seeing advertisements and brands in today's internet age, are also an indispensable element for brands. They can reach their target consumers mostly through advertisements. Advertising, which enables brands to communicate with their potential customers in return for a certain price and with the help of mass media, is the most important tool that acts as a bridge between the brand and the consumer. The consumer prefers the product he will prefer in the face of increasing diversity according to the external appearance and design aspect of the product. Considering the importance of the subject, it is clearly seen that the number of sources where advertisement, visual design and brand are explained together is not sufficient. In the context of research, Advertising with concepts and examples, visual design with its conceptual aspect and application areas, and brand concept in the same way, brand strategies are investigated with examples in the light of these three concepts. In addition, this thesis; Due to the lack of resources that examine the concepts of advertising, visual design, brand and brand strategies together, it is aimed to be a helpful resource for researchers who are interested in or researching on this field.