The effect of just in time production system in achieving profit maximization in industrial companies
Sanayi şirketlerinde kar maksimizasyonu sağlamada tam zamanında üretim sisteminin etkisi
- Tez No: 719763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KARKACIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut araştırma, Tam Zamanında Üretim sistemi uygulamasının Süleymaniye'deki şirketlerin kar maksimizasyonu üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğine başvurulmuştur. Bu araştırmanın evrenini, araştırmanın hedef kitlesine göre 100 kişi olan 20 sanayi birimine sahip Süleymaniye'deki sanayi şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve uzmanları oluşturmuştur. 80 kişinin belirlendiği örneklem büyüklüğünü belirlemek için Krejcie Morgan tablosu kullanılmıştır. Örneklemlerin seçilebilmesi için basit tesadüfi örnekleme yoluyla 16 firmaya 5 anket dağıtılmıştır. Veri toplama aracı, geçerliliği ve güvenilirliği doğrulanmış 5'li Likert ölçeğine sahip bir ankettir. Son olarak, tamamlanmış 62 anket geri dönmüştür. Verilerin analizi için SPSS programı ile Regresyon testi uygulanmıştır. Sonuçlara dayalı olarak, JIT sisteminin dört bileşeninin, yani JIT Satın Alma, JIT Operasyonu, JIT Müşterisi ve Kanban'ın şirketler tarafından yüksek oranda kullanıldığı tespit edilmiştir. Bulgular, JIT sisteminin kurumsal karlılık üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, JIT sisteminin finansal performanstaki değişikliklerin %66,4'ünü, maliyet azaltmadaki değişikliklerin %19,5'ini ve atık azaltmadaki değişikliklerin %30,2'sini öngördüğü bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yöneticiler ve uzmanlar JIT sistemini kullanarak şirketin karlılığını artırabilirler.
Özet (Çeviri)
The current research was conducted with the aim of investigating the impact of Just-in-Time Production system application on maximizing profits in companies in Sulaymaniyah. Questionnaire technique was used as the data collection method in the study. The statistical population of the present study was senior managers and experts of industrial companies in Sulaymaniyah with 20 industrial units, that according to the target community of the research, are 100 persons. Krejcie Morgan table was used to determine the sample size, which 80 people were determined. In order to select the samples, 5 questionnaires were distributed to 16 companies by simple random sampling. The tool for collecting data was a questionnaire with a 5-point Likert scale, the validity and reliability of which were confirmed. Finally, 62 completed questionnaires were returned. A Regression test by SPSS software was applied for analyzing the data. Based on the results, it was found that all four components of the JIT system, namely, JIT Purchasing, JIT Operation, JIT Customer, and Kanban, are used to a high extent by companies. Findings revealed that the JIT system has a significant impact on corporate profitability. It was further found that the JIT system predicts 66.4% of changes in financial performance, 19.5% of changes in cost reduction, and 30.2% of changes in waste reduction. According the results of this research, managers and experts can improve the company's profitability by using the JIT system.