Analyzing teachers' views toward the use of EBA during COVID-19 pandemic based on the technology acceptance model
Öğretmenlerin COVID-19 pandemi dönemindeki EBA kullanımlarına yönelik görüşlerinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
  1. Tez No: 719764
  2. Yazar: CEREN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 pandemisini ilan etti. Pandemi sürecinde Türkiye'de eğitime uzaktan devam edebilmek adına EBA (Eğitim Bilişim Ağı) platformu ve EBA TV kullanıldı. Bu çalışmanın amacı, II. Abdülhamid Han Ortaokulu öğretmenlerinin COVID-19 pandemisi sürecinde EBA kullanımına yönelik görüşlerinin Teknoloji Kabul Modeli'ne göre incelemektir. Araştırma tek bir ortaokulda yürütüldüğü için vaka incelemesi yöntemi benimsenmiştir. Nicel veriler, anket ile 51 öğretmenden gönüllü olarak toplanmıştır. Nitel veriler ise pandemi nedeniyle Zoom platformu üzerinden yapılan birebir görüşmeler ile toplanmıştır. Çoklu regresyonlar, algılanan eğlencenin algılanan kullanışlılık ve algılanan kullanım kolaylığı üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Öz yeterlik ise, davranışsal niyet ve algılanan kullanım kolaylığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Sonuçlar, COVID-19 salgını sırasında öğretmenlerin EBA platformunu çevrimiçi eğitim için kabullerinde yaş, cinsiyet ve mesleki deneyimin önemli bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Öğretmen branşlarının teknoloji kabulleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Ancak, branşların algılanan kullanım kolaylığı üzerinde anlamlı bir etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
World Health Organization announced the COVID-19 pandemic in March, 2020. EBA (Education Information Network) platform and EBA TV were used in Turkey during the COVID-19 pandemic so as to continue education remotely. This study aimed to examine II. Abdülhamid Han secondary school teachers' view toward use of EBA during the COVID-19 pandemic process based on the Technology Acceptance Model (TAM). Since the study was conducted in a single secondary school, the study adopted the case study method. The quantitative data were collected from 51 teachers voluntarily with a questionnaire. The qualitative data were collected with one-to-one interviews via the Zoom platform due to the pandemic. Multiple regressions indicated that perceived enjoyment had positive effect on perceived usefulness and perceived ease of use. Self-efficacy had positive effect on behavioral intention and perceived ease of use. The results demonstrated that there were no significant effects of age, gender, and professional experience on teachers' acceptance of the EBA platform for online teaching during the COVID-19 pandemic. Teachers' branches had no significant effect on teachers' acceptance. However, the branches had a significant effect on perceived ease of use.