Investigating prospective middle school mathematics teachers' self-efficacy perceptions of online teaching during practice teaching course
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevrim içi öğretime yönelik öz-yeterlilik algılarının öğretmenlik uygulamaları dersi süresince incelenmesi
  1. Tez No: 719762
  2. Yazar: ŞERİFE YAZAR KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının, COVID-19 süre- cinde Öğretmenlik Uygulamaları dersinde çevrim içi öğretime yönelik öz-yeterlilik algılarının araştırılmasıdır. Konunun derinlemesine araştırılması ve anlaşılması için çoklu durum çalışması yöntemine başvurulmuştur. Araştırmaya amaçlı örneklem yöntemiyle, Ankara'daki bir devlet üniversitesinde okuyan 3 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, yarı-yapılandırılmış görüşme soruları Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen, Çapa vd. (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği”ne göre geliştirilmiştir. Veriler, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı Bahar döneminde ders öncesi ve sonrası yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, tüm öğretmen adaylarının çevrim içi öğretim ile ilgili öz- yeterlilik algılarının sınıf yönetimi, öğretim stratejileri ve öğrenci katılımı boyutlarında değiştiğini göstermiştir. Sınıf yönetimi boyutunda adayların çoğu düşük öz-yeterlilik algısı olduğunu belirtirken, süreç boyunca gelişim gösterdikleri durumlar olmuştur. En çok zaman yönetimi ve davranış kontrolünü sağlama konusunda düşük öz-yeterliliğe sahip olan öğretmen adayları, bu düşük öz-yeterlilik algısının sebebini yönetim becerilerine ve öğrencileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarına bağlamışlardır. Öğretim stratejileri açısından ise öğretmen adaylarının en çok ölçme ve değerlendirme açısından düşük öz-yeterlilik algısına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Bu düşük öz-yeterlilik algısını ise yeterli öğrenci katılımını sağlayamadıkları için pedagojik becerilerine bağlamışlardır. Alternatif açıklama sunma boyutunda ise çoğunlukla kendilerini yeterli hissettiklerini ve bunu da teknolojik becerilerine dayandırdıkları ortaya çıkmıştır. Öğrenci katılımını sağlama konusunda çoğunlukla yetersiz hissetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate prospective middle school mathematics teachers' self- efficacy perceptions towards online teaching during the COVID-19 process in their Practice Teaching course. The multiple case study method was used to investigate and understand the cases in-depth. Three prospective teachers studying at a state university in Ankara participated by the purposive sampling method. In line with the purpose of the study, the semi-structured interview questions were developed according to the“Teacher Self-Efficacy Scale”developed by Tschannen- Moran and Hoy (2001) and adapted into Turkish by Çapa et al. (2005). Data were collected through pre-and post-lesson semi-structured interviews in the Spring semester of the 2020-2021 academic year. The findings of this study showed that the self-efficacy perceptions of all prospective teachers about online teaching changed in terms of classroom management, instructional strategies, and student engagement. In the classroom management dimension, while most of the prospective teachers stated that they had low self- efficacy perceptions, there were cases where they showed improvement throughout the process. Prospective teachers, who mostly had the lowest self-efficacy in providing time management and behavior control, attributed this low self-efficacy perception to their lack of management skills and insufficient knowledge about their students. Regarding teaching strategies, it was revealed that prospective teachers mostly had the lowest self-efficacy perceptions in terms of measurement and evaluation. They attributed this low self-efficacy to their pedagogical skills as they could not ensure sufficient student participation. In the dimension of providing alternative explanations, it was revealed that they mostly felt competent due to their technological skills. They mostly felt inadequate in ensuring student participation.