Robotik kaynak uygulamalarında rutil ve metal özlü teller kullanılarak yapılan birleştirmelerin mekanik özelliklerinin karşılaştırılması.
Rutile and metal core in robotic welding applicationscomparison of the mechanical properties of joints made using wires.
  1. Tez No: 719770
  2. Yazar: ÖZKAN MÜNÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kaynak, metal veya plastik malzemeyi basınç veya sıcaklık altında dışarıdan malzeme katarak ya da eklemeyerek yapılan birleştirme işlemine denir. Kaynak düşüncesinin ilk olarak Amerika ve Rusya'da karşımıza çıktığını görmekteyiz. 1880-1885 yılları arasında Amerika'da Coffin, Rusya'da ise Bernardo tarafından karbon elektrot kullanılarak ilk metal birleştirilmiştir. 1890-1892 yıllarına gelindiğinde ise çıplak telle metal ark kaynağı yapılmış olup kaynak teknolojisinde hızlı bir ilerlemenin önü de açılmıştır. Kaynak teknolojisinin asıl gelişiminin 2. Dünya Savaşında geliştiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü 19. yy'da karbon ve metal ark kaynağı havaya maruz kaldığından dolayı kaynaklı yapıda gözenekler oluşmaktaydı ve böylelikle kaynakta çatlamalar ve kırılmalar meydana gelmekteydi. Bu yüzden 2. Dünya Savaşında kaynak teknolojisinde ileri adımlar atılmıştır. Günümüzde ise ark kaynağından sonra en çok kullanılan MIG, MAG ve TIG kaynak yöntemleri göze çarpmaktadır. Bu kaynak yöntemlerinin her birinin kullanım alanı birbirinden farklıdır. MIG (Metal Inert Gaz) aktif olmayan (Argon, Helyum) gaz kullanılarak daha çok paslanmaz, alüminyum gibi parçaların kaynağında tercih edilen bir yöntemdir. MAG (Metal Active Gaz) aktif gaz kullanılarak (CO2) daha çok alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklerin kaynağında kullanılır. Günümüzde kaynak yönteminde kaynak edilecek parçalar için doğru kaynak tellerinin seçilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü doğru kaynak telinin seçilmesi hem maliyet açısından hem de kaynak kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında yapı çeliği olan S355J2+N kalite malzemenin MAG kaynak makinası ile yapılan rutil özlü tel (ELCOR R 71) ile metal özlü telin (ELCOR M 70) kaynağında ortaya çıkan mekanik özellikler ve makro-mikro yapıları birbiri ile kıyaslanarak analizi incelendi. Çalışma öncesi birçok yüksek lisans tezi, makale, ilgili test değerlendirme standartları ve bilimsel yayın konuşmaları ve sempozyumlar incelenmiştir. Çalışmamızı yapacağımız bu yüksek lisans tez konusunda yapılan literatür (tezler, makaleler…) araştırmalarında benzer bir çalışma görülmemiştir. Sadece benzer çalışmalar yapıldığı tespit edilmiştir. Bum çalışmadaki ilgili numuneler standartlara uygun olarak hazırlanmış ve değerlendirmeler de uygun standartlara göre yapılmıştır. Analizlerde çekme testi, sertlik testi, çentik darbe testi, görsel muayene, makro-mikro yapı ve metal yığma miktarlarının kıyaslanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Welding is the process of joining two metals or thermoplastic materials by heating pressure them with or without adding a material. We see that the idea of source first appeared in America and Russia. In 1880-1885, the first metal was combined by using carbon electrodes by Coffin in the USA and Bernardo in Russia. When it comes to 1890-1892, metal arc welding was made with bare wire and a rapid progress was opened in welding technology. It would not be wrong to say that the real development of welding technology was developed in World War II. Because in the 19th century, due to the exposure of carbon and metal arc welding to air, pores were forming in the welded structure, and thus cracks and breaks occurred in the weld. Therefore, advanced steps were taken in welding technology in World War II. Today, after arc welding, the most widely used MIG, MAG and TIG welding methods stand out. The usage area of each of these welding methods is different from each other. MIG (Metal Inert Gas) is a preferred method for welding parts such as stainless and aluminum using inactive (Argon, Helium) gas. MAG (Metal Active Gas) is used mostly for welding unalloyed and low alloyed steels by using active gas (CO2). Today, choosing the right welding wires fort he parts to be welded in the welding in the method is of great importance. Because choosing the right welding wire is of great importance in terms of both cost and welding quality. In this master's thesis, the mechanical properties and macro-micro structures of Robotic MAG welded structural steel S355J2+N quality material using rutile cored wire (ELCOR R 71) and metal cored wire (ELCOR M 70) were compared with each other. Before the study, many master's theses, articles, related test-evaluation standards and scientific publication speeches and symposia were examined. No same study was found in the articles and theses examined in this master thesis subject that we will do our study. It has been determined that only similar studies have been carried out. The revelant samples in this study were accordance with the standards and the standards and the evaluations were made according to the appropriate standards. In the analysis, tensile teste, hardness test, impact test, visual inspection, macro-micro examination and metal deposition amounts were applied.