Toplu yapılarda yönetim planı
The management plan in collective structures
- Tez No: 719785
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM AKSOY DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Toplu Yapılarda Yönetim Planı”başlıklı bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada toplu yapıların yönetimine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı sözleşme niteliğindeki belgeyi ifade eden toplu yapı yönetim planı konusu üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın esas konusu toplu yapılarda yönetim planı olmakla beraber toplu yapı yönetim planının klasik kat mülkiyeti ilişkisindeki yönetim planından farkının anlaşılabilmesi adına ilk bölümde toplu yapı kavramı, toplu yapıların kurulması ve yönetilmesi hususları etraflıca açıklanmıştır. Bu bölümde toplu yapıların kurulması ve yönetimi konuları incelenirken klasik kat mülkiyeti ilişkisindeki durumdan bahsedilmiş ve incelememiz bu yapılaşma türleri arasında karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. İkinci bölüm ise çalışmanın asıl konusunu içermekle beraber birinci başlık altında öncelikle toplu yapı yönetim planının tanımı, hukuki niteliği, bağlayıcılığı incelenmiştir. İkinci başlık altında toplu yapı yönetim planının kat malikleri ve mahkeme tarafından hazırlanması, üçüncü başlık altında toplu yapı yönetim planının değiştirilmesi ve iptali konularına yer verilmiştir. Toplu yapı yönetim planının etraflıca incelendiği bu bölümde de her başlık altında klasik kat mülkiyeti ilişkisindeki yönetim planı ile karşılaştırmalara yer verilmiştir. Bu bölümün dördüncü başlığı altında ise 5711 sayılı Kanun değişikliğinden önce kurulan toplu yapıların yönetim planlarının Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine uyarlanması hususu ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, titled,“Management Plan in Collective Structures”was prepared as a master thesis at Istanbul University, Institute of Social Sciences. In this study, it has been studied on the collective structure management plan, which is the document of a management contract, in which all issues related to the management of collective structures are regulated. Although the main subject of this study is the management plan in collective structures, in the first section, the concept of collective structure, establishment, and management of the collective structures are explained to understand the difference of the collective structure management plan from the management plan in the classical condominium ownership. In this section, while examining the issues of establishment and management of collective structures, first of all, the situation in the classical condominium ownership is mentioned and our examination was made comparatively between these types of construction. The second part includes the main subject of the study as well as, under the first title the definition, firstly legal nature and bindingness of the collective structure management plan were examined. Under the second title, the preparation of the collective structure management plan by floor owners and the court; under the third title, the change and cancellation of the collective structure management plan are included. In this section where the collective structure management plan is examined, comparisons are made between the management plan of classical condominium ownership and management plan of the collective structures under each title. Under the fourth title of this section, the issue of the adapting management plans of the collective structures established before the amendment of the Law No. 5711 to the provisions of the Condominium Law is also examined.