Toplu yapılarda yönetim planı
The management plan in collective structures
  1. Tez No: 736710
  2. Yazar: NURGÜL KUTLU DOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HERDEM BELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Yönetim planı, kat mülkiyetine konu yapılarda yönetimle ilgili kuralların yer aldığı bir belgedir. Kat mülkiyeti kurulurken tapu müdürlüğüne ibrazı zorunludur. Kat Mülkiyeti Kanunu tek parsel tek yapı esasıyla hazırlanmıştır. Değişen ihtiyaçlar sonucu zamanla birden çok parsel üzerinde birbiriyle bağlantılı, toplu yapılar ortaya çıkmıştır. Bu tür yapılar 5711 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun değişikliği ile yasal düzenlemeye kavuşturulmuştur. Fakat özellikle komşu parsel toplu yapıların yönetimiyle ilgili sorunlarda bu düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma ile amaçlanan yasal düzenlemenin yarattığı sorunlara işaret ederek bazı öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The management plan is a document that includes the rules of management in the buildings subject to condominium ownership. It is obligatory to submit it to the land registry directorate while the condominium is established. The Condominium Law has been prepared based on one parcel and one building. As a result of changing needs, interconnected and collective structures emerged on more than one parcel over time. Such structures have been brought into legal regulation with the Law No. 5711 Amending the Law on Condominium Ownership. However, these regulations are insufficient, especially in the management of neighboring parcels and collective structures. The aim of this study is to propose solutions to the problems that arise as a result of legal regulations.