Making of the multidimensional partnership: Turkey-Syria relations between 2003 and 2011
Çok boyutlu ortaklığın oluşumu: 2003-2011 yılları arasında Türkiye-Suriye ilişkileri
- Tez No: 719786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, geleneksel olarak hasım iki komşu durumunda olan Türkiye ve Suriye arasında, 2003-2011 yılları arasında geliştirilen istisnai yakınlaşma ve dostluk ilişkileri ile her iki tarafın siyasi liderliklerinin inisiyatifi ile inşa edilen çok boyutlu ortaklığı analiz etmeye çalışmaktadır. Politik-ekonomik faktörler ile siyasal boyutta dış politika yapım süreci arasındaki dinamik etkileşim tezin ana tartışma konusunu oluşturmaktadır. Konjonktür yaklaşımı çerçevesinde, dış politika yapım sürecinin düşünsel boyutu ve bölgesel ve uluslararası siyasi bağlam da göz önünde bulundurulmaktadır. Suriye ve Türkiye arasındaki çok boyutlu ortaklık ilişkilerinin toplumsal düzeyde ve kendine özgü tarihsel süreci içinde inşa edildiğini göstermek amacıyla, Tarihsel Sosyoloji ve Tarihsel Materyalizm geleneklerinin kavramlarından yararlanılmıştır. 2000'li yıllarda Türkiye ve Suriye'de eş zamanlı olarak hayata geçen neoliberal sosyal ve politik-ekonomik dönüşümlerin her iki ülkenin dış politikaları üzerinde kurucu etkileri olduğu, böylece ikili ilişkilerin büyük ölçüde gelişmesinin önünün açıldığı ileri sürülmektedir. Dolayısıyla, diğer faktörlerin yanı sıra, her iki ülkenin dış politikasının sosyal belirleyicileri ve sosyal kökenleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyze the exceptionally friendly relations and the multidimensional partnership between traditionally hostile neighbors Turkey and Syria between 2003 and 2011, which was forged by the political leaderships. Dynamic interplay between political-economic factors and foreign policy making is discussed throughout the thesis. Utilizing conjuncture approach, the thesis takes into consideration ideational dimension and regional and international political context. The thesis mainly employs concepts and frameworks of the traditions of Historical Sociology and Historical Materialism in an effort to demonstrate that the partnership of Syria and Turkey is socially constructed and constituted in its specific historical process. It is argued that, social and political-economic transformations towards neoliberalism, taken place simultaneously in Turkey and Syria in 2000s, had constitutive ramifications on foreign policies of both countries. Thus, foreign policies had, inter alia, social determinants and social origins.