Klieonychocamptus noodt, 1958 ve Echinolaophonte nicholls, 1941 (Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae) cinslerinin kısmi taksonomik revizyonu ve filogenisi
Partial taxonomic revision and phylogeny of the genera Klieonychocamptus noodt, 1958 and Echinolaophonte nicholls, 1941 (Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae)
- Tez No: 719836
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHAN KARAYTUĞ, DOÇ. DR. SERDAR SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, Laophontidae familyası içinde yer alan Echinolaophonte Nicholls, 1941 ve Klieonychocamptus Noodt, 1958 cinslerinin kısmı taksonomik revizyonlarının gerçekleştirilmesi ve cinslerin familya içerisindeki filogenetik ilişkilerinin belirlenmesidir. Çalışma Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü Harpacticoida koleksiyonunda ülkemiz denizlerinden her iki cinse ait 2001 yılından bu yana toplanmış geniş bir örnek serisi üzerinden modern mikroskobi ve filogenetik teknikler kullanılarak yapılmıştır. Diferansiyel Girişim Kontrast Mikroskobu (DIC), Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM) ve Lazer Taramalı Konfokal Mikroskobu (CLSM) gibi gelişmiş mikroskobi teknikleri yardımıyla yapılan detaylı incelemeler sonucun da ülkemiz sahillerinde Echinolaophonte cinsine dâhil iki farklı türün olduğu belirlenmiştir. Yirmi farklı istasyondan toplanmış örnekler üzerinden E. hystrix (Brian, 1928) türünün ayrıntılı redeskripsiyonu yapılmış ve dört farklı istasyondan toplanmış örnekler üzerinden ise bilim dünyası için yeni bir tür olduğu belirlenen E. mordoganensis Kuru, Sönmez, Karaytuğ, 2019 türü literatüre kazandırılmıştır. Diğer yandan yapılan literatür incelemesi sonucunda E. armiger briani Lang, 1965 alttürünün E. briani stat. no. olarak tür statüsüne yükseltilmesi önerilmiştir. Klieonychocamptus cinsi üzerinde yapılan detaylı incelemeler sonucunda K. martinezarbizui sp. nov. yeni türü bilim dünyasına kazandırılmıştır. Ayrıca K. kliei kliei sensu Noodt, 1958 ile K. kliei adriatica sensu Apostolov ve Marinov, 1988 alttürlerinin farklı türleri temsil ettiği sonucuna varılarak sırasıyla K. noodti sp. nov. ve K. apomarini sp. nov. isimleri adı altında bilim dünyasına yeni türler olarak önerilmiştir. Diğer yandan Klieonychocamptus cinsi içerisinde tanımlanmış dört alttürün arasındaki morfolojik farklılıkların alttür seviyesinden tür seviyesine yükseltilmek içinde yeterli olduğu sonucuna varılarak K. kliei (Monard, 1935) stat. nov., K. adriaticus (Petkovski, 1954) stat. nov., K. confluens Noodt, 1958 stat. nov., ve K. marcusi Wells, 1979 stat. nov., olarak önerilerek cinsi içerisinde toplam tür sayısı yediye yükseltilmiştir. Laophontidae familyası içerisinde 67 cins/altcinsin dâhil edildiği morfoloji temelli parsimoni analizi gerçekleştirilmiştir. Klieonychocamptus cinsinden ayrılarak ayrı bir monofiletik grup oluşturan K. ponticus Serban & Plesa, 1957 ve K. diarticulatus (Noodt, 1958) türleri için Serplephonte cinsi kurularak Serplephonte ponticus (Serban & Plesa, 1957) comb. nov. tip tür olarak atanmıştır. Ayrıca sekiz farklı istasyonda Serplephonte cinsine ait yeni bir tür olduğu tespit edilen S. georgei sp. nov. cinsin üçüncü türü olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to carry out partial taxonomic revisions and the phylogenetic relationships of the genera Echinolaophonte Nicholls, 1941 and Klieonychocamptus Noodt, 1958 of the family Laophontidae. The study was carried out using modern microscopy and phylogenetic techniques based on a large sample series of both genera from the seas of Turkey, collected since 2001, in the Harpacticoida collection of Mersin University Department of Biology. As a result of detailed examinations made with the aid of advanced microscopy techniques such as Differential Interference Contrast Microscope (DIC), Field Emission Scanning Electron Microscope (FE-SEM) and Laser Scanning Confocal Microscopy (CLSM), it has been determined that two different species of Echinolaophonte inhabit in the coasts of Turkey. E. hystrix (Brian, 1928) was redescribed in detail based on the samples collected from twenty different locations, and E. mordoganensis Kuru, Sönmez, Karaytuğ, 2019 which was described as a new to science based on the samples collected from four different stations. On the other hand, as a result of the literature review, E. armiger briani Lang, 1965 was upgraded to the species level as E. briani stat. nov. Partial revision of the genus Klieonychocamptus, led to the discovery of a new species namely K. martinezarbizui sp. nov. In addition, it has been determined that the morphological differences observed in K. kliei kliei sensu Noodt, 1958 and K. kliei adriatica sensu Apostolov and Marinov, 1988 are sufficient enough them to be described as new species, respectively as K. noodti sp. nov. and K. apomarini sp. nov. On the other hand, it was concluded that the morphological differences between the four subspecies (including the nominate subspecies) of K. kliei were sufficient them to be upgraded to the species level as K. kliei (Monard, 1935) stat. nov., K. adriaticus (Petkovski, 1954) stat. nov., K. confluens Noodt, 1958 stat. nov., and K. marcusi Wells, 1979 stat. nov., which increasing the total number of species in the genus to seven. The morphology-based parsimony analysis was performed, including 67 genera/subgenus within the family Laophontidae. The results also demonstrated that K. ponticus Serban & Plesa, 1957 and K. diarticulatus (Noodt, 1958) form a separate monophyletic group to create a new genus Serplephonte gen. nov. and S. ponticus (Serban & Plesa, 1957) comb. nov. was assigned as the type species. In addition, S. georgei sp. nov. was described as the third species of the genus.