Bipolar kadın hastalarda riskli davranışların aile işlevselliği ile ilişkisi
The relationship between risky behaviors and family functioning in bipolar female patients
- Tez No: 719835
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Bipolar Kadın Hastalarda Riskli Davranışların Aile İşlevselliği ile İlişkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı araştırma şeklinde gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Mart 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında bir ruh sağlığı eğitim ve araştırma hastanesinin akut kadın psikiyatri kliniklerinden toplandı. Araştırmanın örneklemini yatarak tedavi gören ve araştırma kriterlerine uyan 145 bipolar kadın hasta oluşturdu. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Modifiye Risk Katılımı ve Algı Ölçeği (M-RIPS) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20,0 ve R istatistik programları kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler, ortalama±standart sapma, medyan minimum-maksimum ve yüzdeler olarak verildi. Normal dağılım göstermeyen ölçümsel verilerin analizinde non-parametrik testler kullanıldı. İki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U, ikiden fazla grubun karşılaştırılması amacıyla ise Kruskal Wallis testleri uygulandı. Korelasyon testlerinde Spearmann testi uygulandı. Karıştırıcı değişkenlerin kontrolü için linear lojistik regresyon analizi enter yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive, relationship-seeking research to investigate the relationship between Risky Behaviors and Family Functioning in Bipolar Female Patients. Research data were collected from the acute female psychiatry clinics of a mental health training and research hospital between March 2021 and June 2021. The sample of the study consisted of 145 bipolar female inpatients who met the research criteria. Data were collected using the Personal Information Form, the Family Assesment Device (FAD), and the Modified Risk Involvement and Perception Scale (M-RIPS). SPSS 20.0 and R statistical programs were used to evaluate the data. Descriptive statistics were given as mean±standard deviation, median minimum-maximum) and percentages. Non-parametric tests were used in the analysis of measurement data that did not show normal distribution. Mann Whitney U tests were used to compare two independent groups, and Kruskal Wallis tests were used to compare more than two groups. Spearmann test was used in correlation tests. Linear logistic regression analysis enter method was used to control confounding variables.