Türkiye'nin Karadeniz sahili Laophontidae (Crustacea: Copepoda: Harpacticoida) faunası
Laophontidae (Crustacea: Copepoda: Harpacticoida) fauna of the Turkish Black Sea coast
- Tez No: 149889
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜPHAN KARAYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET TÜRKİYE'NİN KARADENİZ SAHİLİ LAOPHONTIDAE (CRUSTACEA: COPEFODA: HARPACTICOIDA) FAUNASI Nehir BOZKURT Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anahilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Süpfaan KARAYTUĞ) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada Türkiye'nin Karadeniz sahili boyunca serbest ve fital yaşayan Laophontidae familyasına dahil olan türler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin Karadeniz sahili boyunca 20 lokaliteden toplanan fital örneklerin incelenmesi sonucunda sekiz tür ve bir alt tür belirlenmiştir. Bu türler: Heterolaophonte uncinata, H. curvata, Klieonychocamptus ponticus, K. kliei adriaîicus, Paralaophonte brevirostris, Laophonte setosa, L. triarticulata stat. nov., Asettopsis sarmatica. Laophonte hırta sp.nov. daha önce tanımlanan hiçbir türe uymadığından bilim dünyası için yeni olarak tanımlanmıştır. H. uncinata ve H. curvata türlerinin orijinal tanımdan bugüne kadar yapılmış iyi birer deskripsiyonu olmadığından redeskripsiyonları yapılmış ve cinsin monofiletik durumu ve çarpıcı bir şekilde eşeysel dimorfizm gösteren erkek yüzme bacaklarının cinsin tammlanmasmda göz önünde tutulması gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca Laophonte elongata ve L. elongata triarticulata arasındaki farklar tartışılarak bu çalışmada da teşhis edilen L. elongata triarticulata alttürü L. triarticulata stat.nov. olarak tür seviyesine çıkartılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Karadeniz, Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae, Taksonomi m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LAOPHONTIDAE (CRUSTACEA: COPEPODA: HARPACTICOIDA) FAUNA OF THE TURKISH BLACK SEA COAST Nehir BOZKURT Balıkesir University, Institute of Basic Sciences Department of Biology (MSc Thesis / Supervisor : Assistant Professor Dr. Sfiphan KARAYTU?) Bahkesir-Turkey, 2004 The aim of this study is to determine free living and phytal laophontid species living along the Turkish Black Sea coast. Therefore, phytal samples collected from 20 localities along Turkish Black Sea coast were examined and eight species and one subspecies were determined. These taxa are: Heterolaophonte uncinata, H. curvata, Klieonychocamptus ponticus, K. kliei adriaticus, Paralaophonte brevirostris, Laophonte setosa, L. triarticulata stat, nov., Asellopsis sarmatica. Laophonte hirta sp.nov. was described since it did not match with any of the previously described species. The species determined were described using advanced light and scanning electron microscopes (SEM) and the differences observed were compared with nominat descriptions. H. uncinata and H. curvata redescribed since there has been no detailed descriptions since their original descriptions. The monophyletic status of the genus Heterolaophonte was briefly discussed and the importance of the striking sexual dimorphism found on the swimming legs of the males in defining the genus was emphasized. In addition, the differences between Laophonte elongata and L. elongata triarticulata were discussed and the subspecies L. elongata triarticulata which determined in this study was raised to specific rank as L. triarticulata stat. nov. KEY WORDS: Black Sea, Copepoda, Harpacticoida, Laophontidae, Taxonomy IV