Total diz protezi yapılan hastalarda diz addüktör momentinin klinik skorlar ve aseptik gevşeme üzerine etkisi
The effect of knee adductor moment on clinical scores and aseptic loosening in patients who had total knee arthroplasty
- Tez No: 719882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; TDP yapılan hastalarda postoperatif diz addüktör momentinin klinik skorlar ve aseptik protez gevşemesi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ocak 2010 ile Ocak 2017 tarihleri arasında diz osteoartriti nedeniyle total diz protezi yapılmış, ameliyat üzerinden en az 48 ay geçmiş, 51 hastanın 75 dizi çalışmaya dahil edildi. 50 yaş altı olması, daha önce kırığa veya başka bir nedene bağlı alt ekstremite mekanik aks deformitesi olması, herhangi bir nedenden dolayı revizyon total diz protezi ameliyatı olması dışlanma kriterleri olarak belirlendi. Hastalar klinik olarak Knee society scoring system (KSS) skorlama sistemi, radyolojik olarak da Knee Society total knee arthroplasty roentgenographic evaluation and scoring system kullanılarak değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmeler diz anteroposterior (AP), yan ve her iki diz basarak bacak uzunluk direkt grafileri kullanılarak yapıldı. 51 hastanın yaş ortalaması 65; 75 dizin ortalama takip süresi 56 aydı. Hastaların 47'si kadın, 4'ü erkek idi. Hastaların postoperatif 54 (% 72,0)'ünde varus, 21 (% 28,0)'inde ise valgus dizilim saptandı. Fonksiyonel skorlar değerlendirildiğinde dizlerin 20 (% 26,7)'sinin kötü, 18 (% 24,0)'inin orta, 23 (% 30,7)'ünün iyi, 14 (% 18,7)'ünün ise mükemmel olduğu belirlendi. Çalışmaya katılan 75 dizden 8'inde gevşeme bulguları saptandı. Varus dizilime sahip olan dizlerde addüktör moment kolunun valgus dizilime sahip dizlere göre daha uzun olduğu(mm olarak) görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of postoperative knee adductor moment on clinical scores and aseptic loosening in patients who underwent TKA. 75 knees of 51 patients who had total knee arthroplasty due to knee osteoarthritis at least 48 months ago between January 2010 and January 2017 in the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital Orthopaedics and Traumatology Clinic were included in the study. Being younger than 50, presence of previous lower extremity mechanical axis deformity due to fracture or any other reason and presence of having undergone revision total knee replacement surgery for any reason were the criteria to be excluded from the study. The patients were evaluated clinically by using Knee Society Scoring (KSS) system and radiologically by using Knee Society total knee arthroplasty roentgenographic evaluation and scoring system. Radiological evaluations were made by making use of knee anteroposterior (AP), lateral and both knees bent leg length direct graphies. The mean age of 51 patients was 65; the mean follow-up period of 75 knees was 56 months. 47 of the patients were female and 4 of them were male. Postoperatively, varus alignment was detected in 54 (72.0%) and valgus alignment was detected in 21 (28.0%) patients. When functional scores were evaluated, it was determined that 20 (26.7%) knees were bad, 18 (24.0%) moderate, 23 (30.7%) good, 14 (18.7%) excellent. It was detected in 8 of 75 knees which participated in the study that there was loosening. It was observed that the adductor moment arm was longer (in mm) in knees with varus alignment than in knees with valgus alignment. A strong negative correlation between the knee adductor moment arm and the KSS objective score (r=-0.827) and functional score (r=-0.847) was found.